Çağan Irmak filmlerinde melodram unsurlarının kullanımı
The use of melodrama elements in Çağan Irmak movies
- Tez No: 510879
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Öncelikle bir tiyatro terimi olarak ortaya çıkan ve ilk kullanımıyla şarkılı oyun anlamına gelen melodram sinemada da varlığını sürdürmektedir. Kimi yazarlar melodramı sinemada bir tür olarak tanımlarken kimi yazarlar ise melodramın tür olmanın yanı sıra sinemada pek çok tür içerisinde yer alan bir anlatı biçimi olduğunu belirtmektedirler. Melodram, sinemada diğer türlerin içerisinde de varlığını göstererek kendisine geniş bir kullanım alanı bulmuştur. Türk Sineması'nda yönetmenler filmlerinde melodramatik unsurlara yer vermektedirler. Çağan Irmak da filmlerinde melodram unsurlarını kullanmaktadır. Bu çalışmada melodram unsurlarının, Çağan Irmak filmlerindeki kullanımının incelenmesi amaçlanmıştır. Yeşilçam, Türk Sinemasında melodramın en popüler olduğu dönemdir. Bu nedenle çalışmada, özellikle Yeşilçam melodramları üzerinde durulmuştur. Irmak'ın dört filmi Babam ve Oğlum, Dedemin İnsanları, Issız Adam ve Unutursam Fısılda filmleri üzerinden Çağan Irmak filmlerindeki melodram unsurları incelenmiştir. Bu filmler, Erwin Panofsky'nin“İkonoloji Araştırmaları”kitabında yer alan yöntemi ile analiz edilmiştir. Irmak, filmlerinde, melodramın anlatıda başvurduğu çatışma, travma, rastlantı ve tesadüf gibi unsurlara yer vermektedir. Bu şekilde melodramın ahlaki değerleri vurgulama, yeni ve eski arasında çatışma yaratarak bastırılmış olanı açığa çıkarma ve aşırı duygulanım sağlama gibi işlevlerinden de yararlanır. Yeşilçam melodramlarındaki konular ve bu konuların işlenişi basit anlatı yapısı ile sunulur. Buradaki amaç filmlerin daha fazla kitleye hitap ederek izlenilirliğini artırmaktır. Fakat Çağan Irmak filmleri Yeşilçam'da gördüğümüz kalıplaşmış, çoğunlukla popüler kültür ürünü olan melodramlardan, kendine has sinema dili ve sanatsal yapısı ile de farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Melodrama, which occurred as a theatre term and means a play with songs and music is continuing its existence also in cinema. Some writers are describing melodrama as a subtype of cinema and some of them are explaining that melodrama is not just a subtype but a narrative form used in lot of kind in cinema. Showing it presence in all kinds of cinema, Melodrama placed in an extensive area of use. Directors of Turkish Cinema are using melodramatic tools in their movies. So is Çağan Irmak doing. In this study, it is aimed to examine the use of melodrama elements in Çağan Irmak films. Yeşilçam period is the most effective time where melodrama is popular and effective in movies. Since, especially this period is foregrounded in this study. Four well-known movies of Çağan Irmak; Babam ve Oğlum (Father and Son), Dedemin Insanları (Grandpa's People), Issız Adam (Deserted Man), Unutursam Fısılda (Whisper it when I forget) are analysed about their melodrama effect. These movies are analysed through Erwin Panofsky's method in his Iconology Searches book. Irmak is using conflict, trauma, and coincidence as melodrama elements in his works. Due to this kind of using he is underlining ethical values, foregrounding the repressed feelings because of the conflict among the new and the old one and creating extreme affection in his films. The narrative structure of and the subjects of Yeşilçam melodramas are presented in a basic method. The main idea of this is to increase the amount of audience and to reach more people. Beside all these, Çağan Irmak movies are different among Yeşilçam melodramas, which are products of popular culture with its unique narrative and artistic structure.