Sanat yapma eyleminde sürece odaklanan yaklaşım
Focusing on the process in the act of making art
- Tez No: 288242
- Danışmanlar: PROF. NAZAN SÖNMEZ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Sanat Eseri Raporu olarak ele alınan metin, kişisel sanat yaklaşımının tartışılması ve temellendirilmesi üzerine kurulu bir araştırmadır. Bu bağlamda sanat, araştırma kapsamında bir eylem olarak kavranmakta ve bu yaklaşım üzerinden ilişkilendirilmektedir. Görsel sanatlar alanına yoğunlaşan inceleme, ?yapmak? ve ?süreç? kavramları çevresinde şekillenmektedir. Bu iki kavramın kişisel sanat yaklaşımında öne çıkma nedeni, temel malzeme olarak kullanılan killin gerektirdiği, malzeme bilgisi ve teknik süreçlerinin yoğunluğudur. Bu etkenler sanatı süreç ile ilişkilendirmede, odak noktasının sonuçtan, onu gerçekleştiren koşul, eylem ve değişkenlere çevrilmesinin kaynağıdır. Araştırmanın birinci bölümünde, teori ve pratiğin arasındaki ilişkinin tartışılması ve sanat yapma eyleminin kavramsal olarak çözümlenmesi amaçlanmıştır. Sanatın tanım sorunu beraberinde, ?yapma eylemi? ile olan bağı incelenmiştir. Konunun sanat tarihsel gelişimi ve değişimi, 1960 sonrasından günümüze örnekler üzerinden ikinci bölümde incelenmektedir. Sanat yapma eylemine ilişkin farklı yaklaşımları ile sanatçı, Robert Morris, Gabriel Orozco, William Kentridge, Simon Starling, Sarkis ve Neil Brownsword'un çalışmaları ve sanat anlayışları tartışılmıştır. Süreç Sanatı dahilinde süreç kavramına getirilen bakış, yaratıcı sürecin sürekliliği, yapmak ve bozmak kavramlarını yakınlığı, sürecin belgesi olarak sanat, mekan ve bellek, maddi kültürün bir bilgi olarak çağdaş sanatta kullanımı ikinci bölümde tartışma konusu edilen başlıklardır. Üçüncü bölüm, kişisel üretim sürecinin gelişiminin açıklandığı ve bir fikrin görünür hale gelme uğraşında yaşadığı dönüşümün konu edildiği, farklı dönem çalışmaların yorumlanmasından oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The text held as an Art Work Report is based on arguing and establishing the personal artistic approach. In this context, art has been cognized as an act and associated through this approach in the research. The study focusing on visual arts is formed around the concepts of ?making? and ?process?. The reason why these two concepts loom large in the personal artistic approach is the knowledge and the intensity of the technical processes required by the clay which is used as the main material. These factors are basis of relating art to process, in which the change of focus occurs, from the result to the conditions, acts and variables. In the first chapter, the relation between theory and practice is discussed, and the conceptual analysis of the act of making art is aimed. Besides the problem of defining art, its relation with the ?act of making? is examined. The development and transformation of the subject in art history is studied over the samples from 1960s till today. With their distinctive approaches to the act of making art, artists Robert Morris, Gabriel Orozco, William Kentridge, Simon Starling, Sarkis and Neil Brownsword?s works and their understanding of art are discussed. The view of process brought in by Process Art, the continuity of the creative process, the similarity between doing and undoing, art as a document of the process, space and memory, usage of material culture in contemporary art are the topics being discussed in the second chapter. Third chapter consists of the description of the development of personal creative process and the interpretation of the works from different periods in which the transformation of an idea in to tangibility is subjected.