Üniversite öğrencilerinin toplumsal cinsiyet algısı: Hacettepe Üniversitesi Mühendislik ve Edebiyat Fakültesi örneği
University Students? perception on gender: Hacettepe University sample of Faculty Engineering and Literature
  1. Tez No: 288243
  2. Yazar: ELİF AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN GÖRGÜN BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 321
Özet
Toplumsal cinsiyetin kişilerin aile yaşamından hareketle sosyalleşme sürecinde ele alınmasıyla başlayan çalışma, öğrencilerin üniversite eğitimi boyunca içinde bulundukları öğrenim dallarıyla da ilişkili olarak belirli rolleri nasıl algıladıklarını ve kendi aileleriyle karşılaştırmalı olarak kuracakları ailelerde toplumsal cinsiyet algısını nasıl inşa ettiklerini dikkate almaktadır. Bu noktada keşfedilmeye çalışılan daha çok kadına ve erkeğe atfedilen hangi toplumsal rollerin değişmeden süregeldiği ya da hangi rollerde kırılma sağlanarak kurulacak olan ailelerde pratiklerin değişeceğidir. Bir diğer faktör olarak belirli fakültelerde okuyan üniversite son sınıf öğrencilerinin dikkate alınması değişimdeki belirleyicileri ölçmek açsından önem taşımaktadır.Bu bağlamda çalışma kuramsal açıdan Pierre Bourdieu'nun habitusundan hareketle, Talcott Parsons'ın toplumsal cinsiyet rol paylaşımını ve R.W. Connell'ın toplumsal cinsiyette iktidar ilişkilerini dikkate almıştır.Çalışmanın sonucunda, bariz olarak fakülteler arası oransal farklılıklar görülmemekle birlikte, kişilerin ailelerinden aldıkları toplumsal cinsiyet algısını çok fazla kırılmaya tabi tutmayarak devraldıkları görülmüştür. Bu durum kadın erkek rol paylaşımında toplumda süregelen kabullerin varlığını koruduğunu ve kurulacak olan ailelerde benzer pratiklerin sergileneceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The study started by dealing with gender deriving from people?s family life in the socializing progress, takes account of how they perceive certain roles_also related to area of instruction in which they have been through their university lives and how they build the perception of gender in their future family lives_ comparing to their own families. What has mostly been tried to be answered at this point is the question of which social roles attributed to men and women have invariably continued its existence or with which roles practices will change in future families by enabling breakups. As another factor, the consideration of the students at last grades of certain faculties carries importance to evaluate the versatile characteristics.In this respect; the study, deriving from Pierre Bourdieu?s habitude, has theoretically takes notice of Talcott Parson?s sharing of roles of gender and R. W. Connell?s power relations in gender.As a result, although obvious rational differences were not observed among faculties, it was seen that people, without employing too much breakdowns, take over the perception of gender they derived from their parents. This shows that the ongoing presence of admittance on women and men role sharing continues its existence and similar practices will be shown in future families.