Zihinsel engelli çocuğa sahip ebeveynlerin algıladıkları sosyal destek ve yalnızlık puanları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between perceived social support and loneliness scores of parents who have mentally retarded children
- Tez No: 288266
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRÜ DÜZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırma, zihinsel engelli bireye sahip ebeveynlerin algıladıkları sosyal destek ile yalnızlık puanları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmış betimsel bir çalışmadır. Araştırma, 2010 ? 2011 eğitim öğretim yılında, Erzurum ilinde ikamet eden zihinsel engelli bireye sahip 335 ebeveyn üzerinde yapılmıştır. Ebeveynlerin Algılanan sosyal destek puanlarını ölçmek amacıyla Zimmet ve Ark. (1988) tarafından geliştirilen, Eker ve Arkar (1995) tarafından Türkçe uyarlaması yapılan Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇASDÖ); Yalnızlık puanlarını belirlemek amacı ile Russell ve ark. (1980) tarafından geliştirilen, Demir (1989), tarafından Türkçeye uyarlaması yapılan UCLA Yalnızlık Envanteri (UCLA); diğer bağımsız değişkenler hakkında bilgi toplamak için ise araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde Pearson-Moment Çarpım Korelâsyonu, bağımsız örneklemler için t-testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive study which aims at determining the correlation between social support and loneliness marks that parents who have mentally retarded children perceive. The study has been performed on 335 parents having mentally retarded children and living in Erzurum province in 2010-2011 educational year. In the study, Multi Dimensional Perceived Social Support Scale (MDPSSS), which was originally developed by Zimmet and Ark (1988) and modified into Turkish by Eker and Arkar (1995), was performed in order to measure the social support marks that parents perceive. In order to measure the loneliness marks, UCLA Loneliness Inventory, which was developed by Russel et al. (1980), modified into Turkish by Demir (1989), was performed. In order to gather information about the other independent variables, Personal Information Form, which was developed by the researcher, was performed. In the analysis of the data, Pearson Moment Multiplying Correlation was used; t-test and one way variance analysis was used for independent samples.