İlköğretim 6.sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama becerilerinin incelenmesi
An investigation of elementary 6th grade students? reading comprehension skills
  1. Tez No: 288268
  2. Yazar: NESLİHAN YANTIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LÜTFİ SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma, ilköğretim 6.sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama becerilerine ilişkin durumlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmada ilişkili tarama ile deneysel model kullanılmıştır. Okuma tutumu ölçeği ve okuduğunu anlamaya yönelik metin çalışması ilişkili tarama yöntemi ile değerlendirilmiştir. Metin türlerine göre okuduğunu anlama başarısı arasındaki ilişki deneysel modelde değerlendirilmiştir.Araştırmanın evrenini 2010 - 2011 eğitim-öğretim yılı güz yarıyılında, Erzurum ili merkez ilçelerinde bulunan Ahmet Yesevi, Kocatepe, Kayak Yolu, Polis Amca ve Başöğretmen İlköğretim Okullarında öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi, bu okullarda öğrenim gören 6.sınıf öğrencileridir(n =141 ) . Örneklem içerisinde metin türlerine göre okuduğunu anlama düzeyi açısından aralarında anlamlı ilişki bulunmayan on ikişer kişilik iki öğrenci grubu oluşturulmuştur.Araştırmada sonuçları, Likert tipi okumaya ilişkin tutum ölçeğinden ve okuduğunu anlama yönelik başarı ölçeklerinden elde edilmiştir. Veri analizleri için SSPS 16 Programı Kay Kare Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine elementary 6th grade students? reading comprehension skills. In the study, correlational survey and experimental design were used. Reading attitude scale and text analysis concerning reading comprehension were evaluated through a correlational survey. The relationship between reading comprehension and achievement according to different types of texts was evaluated via an experimental model.The population of the study consisted of the students at Ahmet Yesevi, Kocatepe, Kayak Yolu, Polis Amca and Başöğretmen Elemenatry School located in the city center of Erzurum, in the first semester of 2010-2011 academic year. The sample (n =141) of the study consisted of 6th grade students from these schools. Within the sample, two groups of 12 students between which there was no significant relationship in terms of reading comprehension levels according to different types of texts were formed.The data of the study were obtained through a Likert type reading attitude scale and analysis of texts on reading comprehension. For the analysis of quantitative data, Chi Square Test on SPSS 16 was used.