Görsel temelli hikâye oluşturma etkinliklerinin okuduğunu anlama becerilerinin gelişimine etkisi
The impact of visual-based story-creation activities on the development of reading comprehension skills
  1. Tez No: 926623
  2. Yazar: SANİYE AYDEMİR TAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Hikâye yazma süreci, öğrencilerin düşünme becerilerini aktif şekilde kullanarak yaratıcılık, eleştirel düşünme vb. alanlarda geliştirmenin yanı sıra görsellerle ilişkili anlatım yapma becerilerini de geliştirir. Bu bağlamda, görsel okuryazarlık ve hikâye oluşturma etkinliklerinin öğrencilerin okuduğunu anlama başarısını artırabileceği düşünülmektedir. Buna dayanarak bu çalışmada, 4.sınıf öğrencileriyle görsel okuryazarlık becerisinin kullanılmasıyla gerçekleştirilen hikâye yazma çalışmalarının okuduğunu anlama başarısı üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda, görsel okuryazarlık becerisiyle gerçekleştirilen hikâye yazma çalışmaları ilköğretim 4.sınıf Türkçe dersi okuduğunu anlama becerisi bağlamında ele alınarak değerlendirilmiştir. Çalışmamız nicel araştırma modellerinden ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen ile, Tekirdağ ili Süleymanpaşa ilçesinde bir devlet okulunun 4. sınıf öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Deney ve kontrol gruplarının ön test ve son test verileri Baş (2014) tarafından hazırlanan 'Bütün Gün Uyuyan Prenses' adlı okuduğunu anlama ölçeği ile toplanmıştır. Çalışma sürecinde deney grubu öğrencilerine, 6 hafta boyunca haftada 6 ders saati süresince 6 farklı görsel hikâye sunulmuş ve bu görsellerin detaylı analizine dayalı hikâye yazma etkinlikleri gerçekleştirilmiştir. Kullanılan görsel temelli hikâyeler araştırmacı tarafından Türkçeye uyarlanmış olan 'Bildergeschichten an Stationen' adlı kitaptan alınmıştır. Kontrol grubu bu süreçte standart Türkçe öğretim müfredatına devam etmiştir. Çalışma sonucunda, görsel temelli hikâye oluşturma etkinliklerinin deney grubu öğrencilerinin okuduğunu anlama başarılarına anlamlı etkisi olduğu tespit edilmiştir (p = .000). Deney ve kontrol grupları arasındaki son test sonuçlarına bakıldığında deney grubunun puanlarının kontrol grubundan anlamlı derecede daha yüksek olduğu belirlenmiştir (U = 499.500, p = .000). Bu bulgular, görsel temelli yazma çalışmalarının okuduğunu anlama başarısını artırmada etkili olduğunu göstermektedir. Çalışma sonuçları 21. yüzyıl becerilerinden olan görsel okur yazarlık becerisinin okuduğunu anlama başarısını artırmada etkisini ortaya koymuş olup müfredat içinde bu alana daha fazla değinilmesi gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In the process of writing a story, students' thinking skills are actively used to develop creativity, critical thinking, etc., as well as their ability to make narration related to visuals. In this context, it is thought that visual literacy and story creation activities can increase students' reading comprehension achievement. Based on this, this study aimed to examine the effect of story writing activities using visual literacy skills on reading comprehension achievement with 4th grade students. In our study, story writing activities carried out with visual literacy skills were evaluated in the context of reading comprehension skills in elementary Turkish course. In our study, a semi-experimental design with pre-test post-test control group, one of the quantitative research models, was carried out with 4th grade students a school in Süleymanpaşa district of Tekirdağ province. The pre-test and post-test data of the experimental and control groups were collected with the reading comprehension scale titled 'The Princess Who Slept All Day' prepared by Baş (2014). During the study process, 6 different visual stories were presented to the experimental group students for 6 class hours per week for 6 weeks and story writing activities based on detailed analysis of these visuals were carried out. The visual-based stories used were taken from the book 'Bildergeschichten an Stationen' adapted into Turkish by the researchers. The control group continued the standard Turkish teaching curriculum during this process. As a result of the study, it was determined that visual-based story creation activities had a significant effect on the reading comprehension achievement of the experimental group students (p = .000). When the post-test results between the experimental and control groups were analyzed, it was determined that the scores of the experimental group were significantly higher than the control group (U = 499.500, p = .000). These findings show that visual-based writing activities are effective in increasing reading comprehension achievement. The results of the study revealed the effect of visual literacy skill, which is one of the 21st century skills, on increasing reading comprehension achievement and showed that this area should be addressed more in the curriculum.