İlköğretim ikinci kademede okuyan üstün yetenekli olan ve olmayan öğrencilerin matematik kaygı düzeyleri ve bunların kaynakları
Gifted and non-gifted students? mathematics anxiety levels and sources of their math anxiety in second level of elementary education
- Tez No: 288280
- Danışmanlar: DR. İ. ELİF YETKİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı üstün yetenekli olan ve olmayan öğrencilerin matematik kaygı düzeylerini belirlemek ve karşılaştırmaktır. Ayrıca öğrencilerin matematik kaygı düzeylerinin cinsiyet, sınıf seviyesi ve matematik başarısına göre nasıl farklılık gösterdiğini incelemek amaçlanmıştır. Son olarak ÜY ve ÜYO öğrencilerin matematik kaygılarının kaynaklarını belirlemek ve karşılaştırmak hedeflenmiştir.Bu çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Katılımcılar 6-8. sınıflarda okumakta olan 140 ÜY öğrenciden ve 815 ÜYO öğrenciden oluşmaktadır. Öğrencilerin matematik kaygı düzeylerini ve kaygı kaynaklarını belirlemek amacıyla iki ölçek kullanılmıştır. Ayrıca kaygı kaynaklarını incelemek için iki açık uçlu soru sorulmuş ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Nicel veriler ilişkisiz örneklemlerle t-testi, tek faktörlü varyans analizi ve Kruskal Wallis H testi ile analiz edilmiştir. Nitel verilerin analizinde ise kodlama ve kategoriler oluşturulmuş, frekans hesaplamaları yapılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre; ÜY öğrencilerin matematik kaygı düzeylerinin ÜYO akranlarına göre daha düşük olduğu bulunmuştur. Ayrıca, ÜYO öğrencilerin matematik kaygı düzeyleri sınıf seviyesine göre anlamlı bir farklılık göstermiştir. Genel olarak, ÜYO öğrenci grubunda sınıf seviyesindeki artışla birlikte öğrencilerin matematik kaygı düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir artış gözlenmiştir. Bu durum ÜY öğrenciler için geçerli değildir.ÜY ve ÜYO öğrenci gruplarında kız öğrencilerin kaygı düzeylerinin erkek öğrencilerin kaygı düzeylerinden yüksek olduğu ancak bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı bulunmuştur. Ancak ÜY kız ve ÜY erkek öğrencilerin matematik kaygı düzeylerinin hem ÜYO kız hem de ÜYO erkek akranlarının kaygı düzeylerinden anlamlı derecede düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır.Ayrıca matematik karne notunun ÜYO öğrenci grubunun matematik kaygı düzeyi üzerinde anlamlı bir farklılık yarattığı görülmüştür. Genel olarak not yükseldikçe matematik kaygı düzeyinin anlamlı bir şekilde azalma eğilimi gösterdiği gözlenmiştir. ÜY öğrenci grubu için karne notu matematik kaygısı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark yaratmamıştır. Ancak matematik karne notu 5 olan ÜY öğrencilerin matematik kaygı düzeyinin tüm ÜYO öğrenci gruplarının kaygı düzeylerinden anlamlı derecede düşük olduğu tespit edilmiştir.Bu çalışmanın bulguları farklı birçok etkenin ÜY ve ÜYO öğrencilerin matematik kaygısı yaşamasına neden olabileceğini ortaya çıkartmıştır. Genel olarak ÜY ve ÜYO öğrenciler matematiğe yönelik öz-güven eksikliklerini, öğretmenlerin kendilerine yönelik tutum ve davranışlarını, öğretmenlerin uygulamış olduğu öğretim yöntemlerini, kendilerinin olumsuz matematik tutumlarını, olumsuz aile ortamını, sınav baskısını ve matematiğin yapısından kaynaklanan etkenleri matematik kaygı kaynakları arasında sıralamışlardır. Olumsuz sınıf ortamının ve matematikle ilgili önyargıların özellikle ÜYO öğrenciler için kaygı kaynağı olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The first purpose of this study was to examine and compare the levels of mathematics anxiety for gifted and non-gifted students. The second purpose was to investigate gifted and non-gifted students? mathematics anxiety levels with respect to gender, grade level, and mathematics achievement level. The third purpose was to identify and compare the sources of mathematics anxiety for gifted and non-gifted students.Relational survey method was used. Participants of the study consisted of 140 gifted and 815 non-gifted students from 6th through 8th grades. In order to assess mathematics anxiety and factors affecting it two scales were used. In order to explore factors affecting mathematics anxiety, two open-ended questions and semi-structured interviews were administered. Quantitative data were analyzed through independent samples t-test, one way ANOVA, and Kruskal Wallis H test. Data collected through interviews include coding, categorizing, and computing frequencies of categories.Results of the study indicate that gifted students have significantly lower mathematics anxiety than non-gifted students. Furthermore, levels of mathematics anxiety differ significantly with respect to grade level for non-gifted students. In general, levels of mathematics anxiety increase significantly with respect to the increase at grade level for non-gifted students. This is not true for gifted students.Findings also showed that both gifted and non-gifted girls have higher mathematics anxiety levels compared to boys, whereas this difference was not found significant. On the other hand, findings showed that gifted girls and gifted boys have significantly lower mathematics anxiety levels compared to non-gifted girls and non-gifted boys.Findings also showed that mathematics achievement has a significant impact on non-gifted students? mathematics anxiety. In general, as the achievement increase, mathematics anxiety decrease for non-gifted students. However, gifted students? mathematics anxiety was not significantly differ with respect to mathematics achivement. On the other hand, gifted students, who have the highest grades (5) in mathematics have significantly lower mathematics anxiety than non-gifted students with all levels of mathematics achievement.Results also revealed that different factors may cause mathematics anxiety. In general, relationships with the teacher and the parents and the classroom environments that were negative and not supportive may cause mathematics anxiety for both gifted and not-gifted students. Findings showed that the nature of mathematics, negative attitudes towards mathematics, and low confidence may particularly effect non-gifted students.