İlköğretim okulu sekizinci sınıf öğrencilerinin bilimsel bilginin tanımı ve özellikleri hakkındaki bilgileri
The 8th grade students' knowledge of the definition and characteristics of scientific knowledge
  1. Tez No: 288281
  2. Yazar: ESRA SAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu araştırmanın amacı 8. sınıf öğrencilerinin bilimsel bilginin tanımı ve özellikleri hakkındaki bilgilerinin düzeyini belirlemek ve bu bilgilerin öğrencinin okuluna, anne ve babanın üniversite mezunu olma durumuna göre değişip değişmediğini incelemektir.Araştırmanın evrenini 2009 ? 2010 öğretim yılında Zonguldak Merkez İlçe, Site Eğitim Bölgesindeki ilköğretim okullarının 8. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Bu bölgedeki okullardan seçkisiz örnekleme yöntemiyle seçilen 264 öğrenciye bilimsel bilgi testi uygulanmıştır. Bilimsel bilgi testinde öğrencilerin bilimsel bilginin tanımı ve özellikleri hakkındaki bilgileri 15 maddelik bir soru listesi ile doğru ya da yanlış şeklinde yoklanmıştır. Veriler; toplam öğrenci sayısına, okula ve ailenin eğitim durumuna göre doğru yanıtların sayı ve yüzdeleri esas alınarak değerlendirilmiştir. Buna göre bulgular tablolar halinde gösterilerek açıklanmış ve yorumlanmıştır.Araştırmada elde edilen sonuca göre 8. sınıf öğrencilerinin bilimsel bilginin tanımı ve özellikleri hakkındaki bilgilerinin düzeyi yüksek çıkmıştır. Bilgi düzeyi annesi ya da babası üniversite mezunu olanların olmayanlara göre sayısal olarak daha yüksek çıkmıştır. Öğrencilerin bilimsel bilginin tanımı ve özellikleri hakkındaki bilgileri okuduğu okula göre de değişmektedir.Öğrencilerin bilimsel bilginin tanımı ve özellikleri hakkındaki bilgilerinin daha da yükseltilebilmesi için örgün eğitimin her kademesinde bilimsel bilgiyle ilgili etkinliklere ve projelere daha çok yer verilmelidir. Öğretmenlerin de öğrencileri bu konuda daha doğru yönlendirebilmesi için hizmet içi eğitimden geçirilmeleri gerekir.Anahtar Sözcükler : Bilimsel bilgi, bilimin doğası, bilim eğitimi, bilimsel bilginin özellikleri
Özet (Çeviri)
Savaş, Esra. The 8th grade students' knowledge of the definition and characteristics of scientific knowledge, Master's Thesis, Ankara, 2010.The purpose of this research was to determined the levels of the 8th grade students' knowledge of the definition and characteristics of scientific knowledge and to search if the knowledge varies in students' school, education status of parents.The population of this research was composed of the 8th of grade students at the primary schools in the education district of Site, Zonguldak in 2009-2010 school term. The scientific knowledge test was applied to 264 students chosen with the method of random sampling. The student's knowledge of definition and characteristics of scientific knowledge was tested right or false through scientific knowledge test which included 15 items with a questionnaire. The data was evaluated in accordance with students' total number, the school and education status of parents, considering frequency and percent values of questions, right answer number and percent values of right answer numbers.The results were showed with tables.According to research results, the 8th grade students' scientific knowledge and its characteristics level was found high. The knowledge level of the students whose parents were university graduates was found numerically higher than the others whose parents were not. Students' knowledge of scientific knowledge and its chareteristics change in accordance with their school.In order to raise student's scientific knowledge and its characteristic knowledge, it is highly important to develop project and activities related scientific knowledge in formal education. Teachers also need to taken in inservice to support the students with this issue.Key Words : Scientific knowledge, nature of science, science education, characteristic of scientific knowledge