Eğitim fakülteleri müzik eğitimi bölümlerinde eğitsel piyano dağarında bulunması gereken metodların incelenmesi
  1. Tez No: 28829
  2. Yazar: ACLAN EVYAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Bu çalışmanın başlığından anlaşılması gereken yalnızca“ Teknik Metodların İncelenmesi”olmamalıdır.“Eğitim Fakülteleri Müzik Eğitimi Bölümlerinde Eğitsel Piyano Dağarında Bulunması Gereken Teknik Metodların İncelenmesi”başlığı altında, araştırma kapsamına alman 7 müzik eğitimi bölümünün anaçalgı piyano eğitimi dersinde kullandığı teknik metodların incelenmesi yanında, hem piyano öğretim elemanının piyano eğitiminde kullandığı evrensel piyano dağarındaki kitaplar incelenmiş, hem de öğretim elemanlarıyla yapılan görüşmede alınan yanıtlardan, anaçalgı piyano öğrencisinin istenilen seviyeye ulaşıp ulaşamadığı ve bunların nedenleri öğrenilerek,- neler yapılması gerektiği hakkında önerilerde bulunulmuştur. Eğitsel piyano dağarının incelenmesi sonucu, kullanılan metod ve kitapların öğrenciye ne gibi teknik alt davranışlar ve yararlar sağladığı, aşamalı ve sistematik hazırlanıp hazırlanmadığı araştırılmıştır. Eldeki verilerin anaçalgı piyano seviyesi ile ilgili olanları tablolaştırılmış, ortalamaları çıkartılmış, tablolar ile, öğretim elemanlarının verdikleri yanıtların nedenlerinden yola çıkarak sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT However the headline of this study is“ The Research of Technical Methods”it has a detailed meaning. It is also the research of the technical methods necessary for instructive piano reportoire at the departments of musical education at Education Faculties. The technical methods used by 7 departments of musical education in the study of piano as a basic instrument were researched. The documents dealing with universal piano reportoire, used by the instructor, were also researched. After the contact with the instructors we decided whether the students made the desired progress or not, and found out the reasons of their failure. Meanwhile we advised them in some ways. At the end of this study it was made clear that what kind of subbehaviours and advantages the students got from the methods and whether the documents were prepared gradually and systematically or not. The data dealing with piano as a basic instrument were shown as tables, and their means were found. The results were according to the answers of instructors.