İşitme engelli çocuklar ilköğretim programlarında müzik eğitimi
- Tez No: 28828
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNA ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu araştırmada, 26 Nisan 1993-25 Haziran 1993 tarihleri arasında, İstanbul'da biri total, diğeri ağır işitenler olmak üzere iki işitme engelliler okulunda, işitme kaybı 35-70 dB ile 70 dB. ve üstünde olan öğrencilerle müzik eğitimi çalışmaları yapıldı. Normal eğitim program! arından daha farklı bir eğitim programı gören bu okullardaki çocukların müzik eğitiminden yararlanıp yararlanamayacakları belirlendi. Bu okullarda yapılan müzik eğitimi çalışmaları, işitme engelli çocukların işitme kaybı derecelerine bağlı olarak ortaya çıkarıldı. Bu araştırmada çocuklarda şarkı eğitimi, çalgı eğitimi ve müzik dinleme eğitimi uygulamaları, bu çocukların özelliklerine göre gerçekleştirildi. -iv-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study was to isvestigate to what extend the child ren who suffer from deafness in different degrees could be involved in the musical practice. For this reason, in Istanbul between the dates April 26,1993 and June 25, 1993 some practices weere done with the anticipation of the school children who had hearing losts ranged from 35 dB to 70 dB and above it. The characteristics of the musical education in these two schools were made clear due to the degree of hearing lost observed in the children. The practices of listering, playing a musical instrument and singing were carried out according to the children's hearing abilities and their other tra its. ? v-