Eleştirel söylem analizi çerçevesinde Avrupa Birliği'nde kültürlerarası diyalog
Intercultural dialogue in the European Union within the framework of critical discourse analysis
- Tez No: 288307
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN ÖZMAN ERKMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 331
Özet
Bu çalışmada kimlik, farklılık, kültürlerarası diyalog ve diyaloğun ideal çerçevesi olarak sempati ve empati kavramları Avrupa Birliği örneği üzerinden ele alınmıştır. Çalışma, teorik olarak altını çizdiği bu kavramlara ek olarak eleştirel söylem analizi metoduyla, Avrupa Birliği söyleminde yeniden üretilen 'diyalojik Avrupa' modelini yorumlamaktadır. Bu çerçevede, 2008 Avrupa Kültürlerarası Diyalog Yılı kapsamında yayınlanmış basın bültenleri değerlendirilmiştir. Böylece; kültür, kimlik ve diyalog tartışmaları ekseninde şekillenen `Avrupa' söyleminin yapısı analiz edilmiştir. Araştırmada, söylemin eylem üzerindeki dönüştürücü gücüne dikkat çekilmekte ve disiplinlerarası bir bakış açısı sunulmaktadır.2008 Avrupa Kültürlerarası Diyalog Yılı, farklılıklara karşı duyarlılıkların arttırılmasını öngören ve kültürlerarasılığı destekleyen 'diyalojik Avrupa' söyleminin genel çerçevesini çizmektedir. Bu model, `kendi' ve `öteki' arasındaki ilişkiyi vurgulamakta, farklılık konusunda farkındalık yaratmayı amaçlamakta ve diyaloğa özendirme çabasıyla yeni bir 'Avrupalı öznesi' önermektedir. Söz konusu diyalojik model; 'farklılık', 'ortaklık', 'uyum' ve 'işbirliği' söylemlerini aynı anda içerme çabasını yansıtmakta ve Avrupa'daki kültürel çatışmalara çözüm olarak ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study elaborates concepts of identity, difference, intercultural dialogue, and sympathy and empathy as an ideal framework of dialogue, in the case of the European Union. In addition to the theoretical emphasis of these concepts, the study interprets 'dialogical Europe', as a discursively re-constructed model, with the methodological tools of critical discourse analysis. In this regard, press releases published throughout 2008 European Intercultural Dialogue Year are analyzed as well as structure of the `European? discourse shaped by contemporary debates on culture, identity and dialogue. Throughout the course of this research the power of discourse in shaping social action is highlighted while presenting an interdisciplinary perspective.2008 European Year of Intercultural Dialogue sets the general framework of the discourse on ?dialogical Europe? foreseeing an increased sensitivity for diversity and supporting interculturalism. This model, while emphasizing the relationship between `self? and the `other?, seeks to create awareness on diversity and constructs a new `European subject? by encouraging dialogue. This dialogical model also reflects the efforts to involve concepts of 'diversity', 'partnership', 'cohesion' and 'cooperation' simultaneously to be presented as a solution to cultural conflicts in Europe.