Tiyatro oyunlarının tanıtımında grafik tasarım ve uygulama sorunları: Kurban adlı tiyatro oyun için üç boyutlu grafik tasarım uygulamaları
The problems of graphic design and applications in the publicity of theater: Three dimensional graphic design applications for the play named Kurban
- Tez No: 288308
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ZÜLFÜKAR SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Tiyatronun tüm sanat dalları arasında güncelliği ile yaşayabilen bir sanat dalı olması (Nutku, 1991, s. 44), günümüzde gelişen teknolojinin, tiyatronun güncelliğini koruması ve desteklemesi gerekliliği düşüncesini oluşturmakta, bu düşünceden hareketle de, bu tez çalışmasında grafik tasarımın tiyatro tanıtımındaki yeri incelenmektedir.Tiyatro, ?var olduğu ülkenin kültürünün ifade ediliş biçimlerinden birisi? olarak da tanımlanırsa, bir ülkenin kültürel yaşayışına, o ülkenin tiyatro eserleri incelenerek ulaşılabilir. Bu bağlamda tiyatro afişleri, kültürel afiş niteliğini taşımaktadır da denilebilir.Çalışmanın birinci bölümünde tarihi gelişim sürecinde tiyatro ve tanıtımı incelenmekte, belirlenen başlıklar altında tanımlamalar yapılmakta, tiyatro tanıtımında kullanılan grafik ürünler örnekleriyle irdelenmektedir. Tiyatronun tarihçesi, tiyatro tanıtımının gelişimi ve önemi, grafik tasarımının tiyatro tanıtımındaki önemi belirtilerek açıklanmaya çalışılmaktadır.İkinci bölümde ise, tiyatro tanıtımında grafik tasarım sorunları ve uygulamalar geçmişte yapılan olumlu örneklerle incelenirken, Dünya'da ve Türkiye'de yakın geçmişte yapılan tiyatro ve müzikallerin tanıtım örneklerine yer verilerek inceleme bölümü çeşitlendirilmektedir. Ayrıca, Türkiye'de yapılan tiyatro tanıtım çalışmalarının tasarım sorunları açıklanmaya çalışılmakta, önerilen üç boyutlu grafik tasarım uygulamasının özelliklerinden ve çözüm önerilerinden söz edilmektedir.Üçüncü bölümde uygulama çalışmasına yer verilmektedir. Üç boyutlu olarak uygulanan tasarım çalışması için konu olarak Devlet Tiyatroları'nın sahnelediği ve Güngör Dilmen'in 1967 yılında kaleme aldığı ?Kurban? adlı oyun ele alınmaktadır. Bu bölüm kapsamında, söz konusu oyun hakkında, tasarım sürecinde irdelenmesi gereken bilgi ve analize yer verilmekte, oyun için daha önce yapılmış tanıtım örnekleri incelenerek uygulama sonuçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Being a field of art which is able to live with its up-to-datedness among all other fields of art (Nutku, 1991, p. 44), theater creates the idea for the necessity of protecting theater?s timeliness and supporting it with the advancing technology; and based on this thought, the place of graphic design in publicity of theater is examined in this study.If theater is defined as ?one among the ways of expression of the culture of the country it exists in?, it is thought that the culture of a country, its cultural life can be reached through examining its plays. In this sense, it can be said that theatrical posters have the characteristics of cultural posters.In the first part of the study, theater in its historical development and its publicity are examined, definitions are made under the determined titles, and the graphics used for theatrical posters are examined through related examples. Theatrical history, the development of theatre, the development and importance of the publicity of theater are tried to be explained by stating the significance of graphic design in its publicity.In the second part, the examination part is enriched with the recent examples of theatres and musicals? publicity in Turkey and the world while the graphic design problems and applications in the past are analyzed with constructive examples. Besides, the design problems of theater publicity done in Turkey are tried to be explained and the qualifications of a three dimensional graphic design application and solution offers are given.In the third part, application study is presented. Written by Güngör Dilmen in 1967 and staged by the State Theatres, the play called Kurban is examined as a subject for the design work applied in 3D. Within the context of this part, the information and analysis required to be examined in the process of design about the play in question are presented, the application is concluded by probing over the anticipatory examples of publicity.