Public service ethics in Bangladesh: The practice, problems and recommendations
Bangladeş?te kamu hizmeti etiği: Uygulamalar, sorunlar ve öneriler
- Tez No: 288317
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ÖMÜRGÖNÜLŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 323
Özet
Diğer pek çok gelişmekte olan ülkede olduğu gibi Bangladeş kamu yönetiminde etiğin giderek yozlaşması kamu yönetiminde etkinliği ve etkililiği azaltmaktadır. Bu Tezin amacı, Bangladeş'te kamu yönetiminde etiğin artırılmasında hukuki-yönetsel kuralları, usulleri ve kurumları tespit etmek, kamu hizmeti etiğinin sosyo-kültürel bağlamını ve uygulamalarını ortaya koymak ve kamu hizmeti etiğinin iyileştirilmesi için bazı önerilerde bulunmaktır.Tez, kısmen, temel kamu hizmeti kuralları ile anayasal ve yönetsel kurumların çalışma usullerinin gözden geçirilmesine dayanmaktadır. Bu nitel analize ilave olarak, Bangladeş'teki sosyo-kültürel bağlamı ve kamu hizmeti etiği uygulamasını ortaya çıkarmak için nicel bir analiz yapılmıştır. Bu nicel analiz, 5 Bakanlığın Chittagong Eyaleti'ndeki 13 kamu kuruluşunda çalışan Sınıf-1 mensubu kamu görevlileri üzerinde yoğunlaşmıştır.Bu analizler ortaya çıkarmıştır ki; kamu görevlileri dürüstlük, hesap verebilirlik, şeffaflık ve kamu yararını belli başlı değerler olarak görmektedirler. Mali kısıtalrın, güç kullanma isteğinin, siyasal gçrüşlerin, kişisel ve ailevi çıkarların ve kişisel ahlak ve değer anlayışının etik dışı davranışın ana nedenleri olduğunu düşünmektedirler. Yöneticilerin kültür ve zihniyeti, eğitimi, tutum ve davranışı, gelir düzeyinin artışı, sosyal hesap verebilirlik ve siyaset-yönetim ayrılığı gibi faktörler etiğin desteklenmesinde rol oynayabilmektedir. Devlet, çalışanlar ve sivil toplum bu anlamda ana aktörlerdir. İstatistiki analiz, kamu görevlilerinin bazı algılarının birbirleriyle çatıştığını göstermektedir. Bu çatışmalar, esas olarak, kurallar, etik rehberlik, ifşaatçılık ve hediye alınması hususlarında ortaya çıkmaktadır.Bangladeş kamu yönetiminde etiğin artırılması için kamu görevlilerinin zihniyet biçimleri değiştirilmeli, siyasallaşma ortadan kaldırılmalı, Kamu Yönetimi Kanunu ile İfşaatçının Korunması Kanunu Tasarıları yasalaştırılmalı, Ombudsman atanmalı ve Ulusal Dürüstlük Sistemi etkili bir şekilde tesis edilmelidir.
Özet (Çeviri)
The deteriorating state of ethics in the civil service of Bangladesh, like many other developing nations, has led to an ineffective and ostracized civil service. The intent of this study is to determine the role of legal-administrative rules, procedures and institutions in promoting ethics in the civil service and depict the practice and socio-cultural context of public service ethics in Bangladesh and provide some recommendations.The study is based on an overview of the major public service rules like, Government Servants (Conduct) Rules (1979), Government Servants (Discipline and Appeal) Rules (1985) and others. The working procedures of different administrative institutions and constitutional bodies like the Anti-Corruption Commission (ACC), Bangladesh Public Service Commission (BPSC) and a few more, in relation to enhancing public service ethics has been presented and analysed.Empirical study has been conducted to explore the socio-cultural context and practice of public service ethics in Bangladesh. The study focused on the class I officers working in the Chittagong district, in twelve government organizations which fall under five ministries. Data has been collected and analysed from completed questionnaires of 250 respondents. Computer Programs namely MS Word, MS Excel and Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) has been used to process the collected data.The study reveals that the civil servants consider honesty, accountability, transparency and public interest as the major values. They think that financial constraints, desire to exert power, political view, individual and family interest and individual understanding of morals and values are the major reasons of unethical behaviour. Factors like the culture and mentality, education, attitude and behaviour, of administrators, rise of income level, social accountability and separation of politics and administration can play a role in bolstering ethics. Government, the employees and the civil society are the main actors in this regard. The statistical analysis shows that some perceptions of the civil servants contradict each other. These contradictions mainly occurred with matters concerning rules, ethical guidance, whistle blowing and acceptance of gifts.To enhance ethics in the civil service of Bangladesh the mentality of civil servants has to be altered, politicisation needs to be eradicated, Civil Service Act and Whistleblower Protection Law has to be enacted, Ombudsman needs to be appointed and NIS should be effectively established.