2017 -2020 yılları arasında Kamu Görevlileri Etik Kuruluna yapılan başvuruların whıstleblowıng - ihbarcılık mekanizması açısından analizi
Analysis of the applications made to the Council Of Ethics for Public Service between 2017-2020 in terms of whistleblowing
- Tez No: 767979
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF PUSTU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmada Kamu Görevlileri Etik Kurulu'na 2017- 2020 yılları arasında yapılan başvuruların whistleblowing-ihbarcılık kavramı açısından incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda kamu yönetiminde bir sistem olarak whistleblowing-ihbarcılık mekanizmasının etkili hale getirilmesi için önerilerde bulunulmuştur. Gelişmiş ülkelerde whistleblowing-ihbarcılık konusunda farklı farklı hukuki düzenlemeler ve uygulamalar mevcut olsa da ortak bir yaklaşımın benimsendiği görülmektedir. Mevzuatımızda ise whistleblowing-ihbarcılık konusunda dağınık halde düzenlemeler bulunsa da münhasıran bir düzenleme bulunmamaktadır. Akademik alanda ve kamu yönetiminde whistleblowing-ihbarcılık kavramı sıklıkla araştırılan bir kavram olarak karşımızda çıkmaktadır. Bu araştırmalara göre etik dışı durumların bildirilmesi davranışı olarak tanımlanan whistleblowing-ihbarcılık, hem toplumda hem de kurumlarda etik değerlerin içselleştirilmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Bu anlamda, Kamu Görevlileri Etik Kurulu'na etik dışı durumların engellenmesi amacıyla başvuru yapılmaktadır. 2017-2020 yılları arasında yapılan bu başvurular whistleblowing-ihbarcılık açısından inceleme ve değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Kamu görevlileri kurum içinde sergilenen etik dışı davranışlara şahit olduklarında iki şekilde tepki göstermektedirler: Ya sessiz kalmak ya da bu durumu yetkili makama bildirmek. Bu çalışmada, Kamu Görevlileri Etik Kurulu'na yapılan başvurular dosya üzerinden tek tek incelenmiştir. Başvurularda inceleme konusuna ilişkin veriler tespit edilmeye çalışılmış ve istatistiki açıdan yorum yapacak şekilde değerlendirilmesi amacıyla Excel ortamına aktarılmıştır. İncelemede whistleblowing-ihbarcılık olarak değerlendirmeye alınacak başvurular bulunduğu gibi, başvuru dilekçelerinde detay bulunmadığı için değerlendirilemeyen başvurulara da rastlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the applications made to the Council Of Ethics for Public Service between 2017 and 2020 were examined and in terms of the concept of whistleblowing. As a result of this review, suggestions were made to make the whistleblowing mechanism effective as a system in public administration. Although there are different legal regulations and practices on whistleblowing in developed countries, it is seen that a common approach is adopted. Although there are scattered regulations on whistleblowing in our legislation, there is no exclusive regulation. The concept of whistleblowing in the academic field and public administration is a frequently researched concept. According to these studies, whistleblowing, which is defined as the behavior of reporting unethical situations, emerges as a result of the internalization of ethical values both in society and in institutions. In this sense, an application is made to the ethics committee of publica officials in order to prevent unethical situations. This applications will be subject to review and evaluation in terms of whistleblowing. When publica officials witness unethical behavior in the institution, they react in two ways: either to remain silen tor to report this situation to the compotent authority. In this study, the applications made to the Council Of Ethics for Public Service were examined one by one through the file. In the applications, the data related to the subject of examination were tried to be determined and transferred to the Excel environment in order to be evaluated in a way that would make statistical interpretations. While there are applications to be evaluated as whistleblowing in the examination, there are also applications that cannot be evaluated due to the lack of details in the application petitions.