Kastamonu'daki İranlı sığınmacılara dair etnografik bir inceleme
- Tez No: 288341
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞERİFE ÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmanın birinci ve ikinci bölümlerinde sosyolojik açıdan göçmen, sığınmacı ve mülteci kavramları ele alınarak ardından hukuksal bağlamda dünyada ve Türkiye'de sığınmacılık ve ilticanın tarihsel ve kurumsal gelişimi üzerinde durulmuştur. Araştırmanın üçüncü ve dördüncü bölümlerinde ise, sığınmacıların anavatanı olarak İran coğrafyasının etnolojik ve teolojik yapılarını çözümlemeye çalışılmış ve bu doğrultuda bu coğrafyadan gelen sığınmacıların sığınma nedenleri araştırılmıştır. Bu çalışmanın alan çalışması sonuçlarını ve bulgularını kapsayan son bölümdeyse, Ankara Emniyet Müdürlüğü tarafından Kastamonu ilinde zorunlu ikamete tabi tutulan İranlı sığınmacılar üzerinde etnografik inceleme yapılmıştır. Dolayısıyla bu kısımda bir yandan İranlı sığınmacıların etnik kökene ve dinsel aidiyete dayalı kültürel farklılıkları incelenirken diğer yandan bu farklılıkların sığınmacılık sürecinde yaşanan deneyimlerde etkileri saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
First chapter of this thesis explains various concepts such as migrant, asylum seeker and refugee and subsequently the second chapter explain legal and historical development of migration in world and in Turkey. The third chapter of thesis, I classified Iranian asylum seekers to different geografic, ethnologic and theologic classes and I tried to explain their reason of migration based on above aspects. The last chapter of this research investigates results of the field study. This study fullfilled in Kastamonu in which Iranian asylum seekers settled down with ethnografic method and techniques such as participant observation, interview and in-depth interview. Meanwhile this last chapter discusses their ethnicity, religious and cultural differences and effects of such aspects on their adaptation to new region during their refugeeship processing.