Verimlilik: Kuramsal bir çözümleme ve kamu yönetimi disiplini
Efficiency: A theoretical analysis and public administration discipline
- Tez No: 288343
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALPAY DİKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Farklı sosyal bilim dallarında ve bazı mühendislik dallarında sıklıkla kullanılan kavramlardan biri, verimliliktir. Geniş bir alanda kullanımı söz konusu olduğu için kavram kullanımında karmaşıklık söz konusudur. Verimlilik kavramı, farklı alanlarda farklı içerik ve farklı boyutlarıyla tanımlanmaktadır. Kamu yönetimi disiplininde de verimlilik ve ilişkili kavramların kullanımında bu karmaşa göze çarpmaktadır.Tezde öncelikli olarak bu kavram karmaşasına son vermek amacıyla ayrıntılı bir yazın incelenmesi yapılmaktadır. Genel olarak sosyal bilim yazını, özel olarak da kamu yönetimi alanı açısından ilgili kavramların kullanımı irdelenmekte, kategorize edilmekte ve kullanımlara yönelik değerlendirme yapılmaktadır. Yazın değerlendirmesinden sonra verimlilik konusunda hem tanım hem de içerik bakımından özgün çıkarımlarda bulunulmaktadır. Verimlilik, tarihsel bakış açısıyla üretim, teknoloji ve rasyonellik olguları etrafında çözümlenmektedir.Tezin ikinci bölümünde verimlilik kavramının, kamu yönetimi alanında nasıl ele alındığı incelenmektedir. Baskın olan Amerika Birleşik Devletleri alanyazını ekseninde verimlilik konusu, 19. yüzyılın sonlarından günümüze kadar farklı yaklaşımlar perspektifince sergilenmektedir. Farklı yaklaşımların/okulların verimliliğe ilişkin açıklamalarına değindikten sonra disipline ilişkin genel bir değerlendirme yapılmaktadır.Tez, genel olarak verimlilik olgusuna ve verimlilik konusu çerçevesinde kamu yönetimi disiplinine ilişkin sonuç yargısıyla son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the concepts often used in various fields of the social sciences as well as in some of the branches of engineering is ?productivity-efficiency?. Since the concept of ?productivity-efficiency? is employed in a wider academic sphere, a considerable complexity arises from the use of the concept. ?Productivity-efficiency? is defined in various fields with different contents and different dimensions. In the Public Administration discipline, the confusion related to the employment of concept of productivity-efficiency also stands out.In this dissertation, a detailed review of literature is primarily given in order to clarify this confusion of concepts. Then, the employment of the mentioned concepts is examined from the viewpoint of the social science literature and more specifically from that of public administration. Moreover, these concepts are categorized and evaluated taking into consideration their usage. Following the review of literature, original deductions are made about both the definition and content of the concept of ?productivity-efficiency?. ?Productivity-efficiency? is analyzed from a historical perspective, taking into consideration the facts of production, technology and rationality.In the second part of this dissertation the concept of efficiency is examined in terms of how it is taken up within the field of public administration. Within the framework of the dominant USA literature, the discussions on efficiency starting from the end of 19th century until today are portrayed from various perspectives. A general evaluation is made following the presentation of explanations concerning efficiency, given by different approaches/schools.Finally, a conclusion is arrived at regarding the fact of efficiency and the public administration discipline on the subject.