Üniversitelerin müzik eğitimi bölümlerinde ses eğitimi
  1. Tez No: 28835
  2. Yazar: NALAN YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞEN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ABSTRAKT Yüksek Lisans Tezi. ÜNİVERSİTELERİN MÜZİK E?İTİMİ BÖLÜMLERİNDE SES E?İTİMİ Nalan Yİ?İT Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Danışman Jüri : Doç. Gülsen ŞİMŞEK 1993 Sayfa : 63 Doç. Gülsen ŞİMŞEK Bu araştırmada ; insan sesinin eğitimi ile ilgilenen kişilerin bilmesi gereken temel koşullar incelenmiştir. Müzik eğitimcisi yetiştiren kurumlardaki öğrencilerin ses konusunda problemleri olduğu gözlenmiştir. Bu konuda gerek anatomik gerekse eğitim yönüyle ilgili olarak tıb Hteratürünün özellikle K.B.B. (kulak, burun- boğaz) kısmı ile es ve konuşma eğitimi konusunda kaynak taraması yapılmıştır; sesin oluşmasında görev alan organların anatomisi ve fonksiyonları - dil konuşma ile ses eğitimi ilişkileri açıklanmaya çalışılmıştır. Müzik Eğitimi Bölümlerinde insan sesinin (konuşma ve şarkı)eğitiminin önemi üzerinde çalışmalar yapılmış, bu alanda insan sesinin aktif olarak en çok kullandığı derslerde ses eğitiminin temel ilkelerine ne kadar dikkat edil-diğini anlamak için bir anket uygulanmıştır. İnsan sesinin doğal yapısından, gerekli nefes ve konuşma tekniklerinden yola çıkılarak eğitim yapılması sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis VOICE EDUCATION FOR THE STUDENTS AT THE MUSICAL EDUCATIONAL DEPARTMENTS OF THE UNIVERSITIES Nalân Yİ?İT Selçuk University Graduate School of Natural and Applied sciences Department of Music Education Supervisor Jury : Doç. Gülsen ŞİMŞEK 1993, Page : 63 Doç. Gülsen ŞİMŞEK In this study, basic principles that people who are interested in sound education of human voice have been in vestigated. It has been observed that teh students at schools which give music education have problems on sound system. On thi subjept a literature review on booth anotomic an educational aspects of medical literature, especially, Ear, Nose and Throat and sound and speech has been made. We have tried to explain the interrelation ships of the organs involved in sound pro duction and sound edication; tongue- speech. Some studies have made on the importance of human voice education in Music Departments. In this subject a questonnaire has been carried out to understand how much attention has been drawn to the principles of sound education in IVthe lessons which it mostly used. We have come to the conclusion that education should be done in the light of the natural structure of human voice and required breath and speech techniques. KEY WOORDS : Voice education, respiration, larenx, phonation, ar ticulation, resonance, diction, voice register, voice kind.