Uluslararası hukukta saldırı suçu
Crime of aggression under international law
  1. Tez No: 288378
  2. Yazar: ESAT MAHMUT YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 408
Özet
Bu tezin amacı devletin saldırı fiilini işleyen bireylerin saldırı suçu bağlamında sorumlu tutulmasına ilişkin gelişmeleri incelemek suretiyle, Türkiye'nin UCD'ye ve saldırı suçuna ilişkin yaklaşımına yönelik muhtemel bir yol haritası belirlemektir. Bu amaçla, tez kapsamında, kuvvet kullanmayı düzenleyen uluslararası hukuk kuralları, uluslararası hukukta saldırı suçu kavramının tarihsel gelişimi, saldırı suçunun maddi bir unsuru olarak devletin saldırı fiili ve unsurları, BM Andlaşmasının açıkça ihlal edilmiş sayılması için gerekli olan eşik, saldırı suçunun yargılama şartı ve bu çerçevede bir devletin saldırı fiilini gerçekleştirdiğini tespit etmede BM Güvenlik Konseyi'nin rolü, yargılama şartı olarak saldırı fiilini gerçekleştirdiği iddia edilen devletin rızası konusu, bireyin bir fiili olarak saldırı suçunun liderlik özelliği, saldırı suçunun tanımı, suçun maddi ve manevi unsurları, suçun işlenmesine iştirak, teşebbüs, suçların içtimaı, ceza sorumluluğunu ortadan kaldıran haller ile Roma Statüsünün temel özellikleri bağlamında saldırı suçunun değerlendirilmesi konuları incelenmektedir.Tezde, saldırı suçunun tanımı ve yargılama şartlarına ilişkin Roma Statüsünde yapılan değişikliklerin çeşitli sakıncalar taşıdığı ve uluslararası örf ve adet hukukundaki saldırı suçunun temel özellikleri ve unsurlarını tümüyle yansıtmadığı sonucuna varılmaktadır. Tezde ayrıca Türkiye'nin ileride Roma Statüsüne taraf olma yönünde bir karar alması durumunda dahi saldırı suçu üzerinde UCD'nin yargı yetkisini kabul etmemesi gerektiği tespitine yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to follow the developments to hold those behind State acts of aggression individually responsible for the crime of aggression and draw a possible road map to Turkey for its approach towards ICC and the crime of aggression. With this purpose, it examines the international law which governes the use of force, the historical background of the concept of the crime of aggression under international law, as one of the material element of the crime, definition of the state act of aggression and its elements, the threshold of a manifest violation of the United Nations Charter, the conditions for the exercise of jurisdicition and the role of the United Nations Security Council to determine the existence of the state act of aggression, the issue of the consent of the alleged aggressor state as condition for the exercise of jurisdicition, the definition of the individual?s crime of aggression, leadership nature of the crime, material and mental elements of the crime, different forms of participation to the commitance of the crime, attempt to commit crime, overlapping of the crimes, grounds for excluding criminal responsibility for the crime of aggression and an evaluation of the crime of aggression under the basic features of the Roma Statute.This thesis concludes that amendments made in the Rome Statute for the definition and conditions of the jurisdiction of the crime of aggression have some flaws and do not totally reflect the basic features and elements of the crime of aggression that exist in the customary international law. This thesis also concludes that if Turkey decides to become a party to the Rome Statute in the future, Turkey should not accept the ICC?s jurisdiction over the crime of aggression.