Uluslararası Hukukta 'insanlığa karşı suçların'tanımlanması
The definition of 'crimes against humanity' İn international Law
  1. Tez No: 146896
  2. Yazar: ELİF BAŞKARACAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NUR TÜTÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
oz Bu çalışmada, üç bölüm olarak, uluslararası hukukta“insanlığa karşı suçların”tanımlanması sorunu incelenmiştir. İnsanlığa karşı suçlar özel bir andlaşmada tanımlanmamış, ancak uluslararası mahkemelerin konu bakımından yetkisine ilişkin hükümlerde düzenlenmiştir. Çalışmanın genelinde bu hükümlerden, uluslararası mahkeme kararlarından ve doktrinden yararlanılarak, bir tanıma ulaşılmaya çalışılmıştır. Bu amaçla, birinci bölümde, insanlığa karşı suçların genel çerçevesi çizilmiş; ikinci bölümde, suçun temel nitelikteki ortak unsurları ile mahkemelerin yetkisini sınırlandırmaya yönelik ortak unsurları; üçüncü bölümde ise suçu oluşturan eylemlerin tanımları ele alınmıştır. Sonuçta, insanlığa karşı suçlar, herhangi bir sivil nüfusa yöneltilmiş yaygın veya sistematik bir saldırı dahilinde ve saldırının bilincinde olarak işlenen belirli eylemleri içerir. Uluslararası Ceza Mahkemesi Statüsündeki düzenleme birçok konuya açıklık getirmekle birlikte, yine de aydınlatılmayı bekleyen sorunlar mevcuttur. Bunların çözüme kavuşturulmasında Uluslararası Ceza Mahkemesinin kararları belirleyici olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, consisting of three parts, the problem of defining“crimes against humanity”is examined. Crimes against humanity have not been defined in a particular treaty; however, they are regulated in treaty provisions relating to the subject-matter jurisdiction of international courts and tribunals. The present study attempts to arrive at a definition, based on these provisions, decisions of international courts and tribunal and, doctrine. To this end, in the first part, the general framework of crimes against humanity is depicted; in the second part, basic elements which are common to the crimes against humanity and common elements thereof intending to restrict the competence of tribunals are considered; and in the third part, the definition of the acts which constitute crimes against humanity are considered. Finally, crimes against humanity are found to include acts which are committed as part of a widespread or systematic attack against any civilian population and with knowledge of the attack. Although the provisions of the Statute of the International Criminal Court clarify many issues, problems which need to be elucidated remain. Decisions of the International Criminal Court will be definitive in their resolution. m