Uluslararası hukukta saldırı suçu
Crime of aggression in international law
  1. Tez No: 532983
  2. Yazar: EYMİR ALBAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP ENGİN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Barışa karşı işlenen en üstün suç olarak kabul edilen saldırı suçu tezimizin başlığını oluşturmaktadır. Bu kapsamda uluslararası hukukta saldırı suçuna ilişkin düzenlemeler dört ana bölüm kapsamında incelenmiştir. İlk bölümde saldırı devletin hukuka aykırı fiili olarak incelenmiş, bu bağlamda tarihsel seyir içerisinde saldırıya ilişkin düzenlemeler belirtilmiştir. İkinci bölümde ise devletin sorumluluğu ve bireysel sorumluluğa ilişkin genel açıklamaların ardından, bireysel cezai sorumluluğun uluslararası suçlar bakımından tesisi özel olarak saldırı suçu bağlamında incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin yapısına ve kurucu metni Roma Statüsü'nün çalışma bakımından önem arz eden unsurlarına değinilerek, saldırı suçu kapsamında kabul edilen tanım ve düzenlemeler analiz edilmiştir. Dördüncü bölümde, saldırı suçunun karşılaştırmalı hukuktaki düzenlemelerine yer verilmiş ve Türk mevzuatında saldırı suçuyla ilgili addedilebilecek hükümler değerlendirilmiştir. Sonuç bölümünde ise yapılan analizler çerçevesinde ulaşılan sonuçlar ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Crime of aggression which is regarded as supreme crime against peace constitutes our headline of thesis. In this thesis, the regulations related to aggression in international law are examined in four main sections. In the first part, aggression was examined as wrongful act of State, and in this context the regulations of the aggression in the historical course were indicated. In the second part, after the general accountability of the responsibility of the state and individual responsibility, the individual criminal responsibility in terms of international crimes was examined in the context of the crime of aggression. In the third part, the definitions and regulations accepted within the crime of aggression were analyzed by referring to the structure of the International Criminal Court and the elements of the Court's founding text- Rome Statue that are important for the study. In the fourth part, the regulations related to crime of aggression was included under comparative law and the provisions can be considered related to the crime of aggression under Turkish legislation were evaluated. In the last part, the results reached in the framework of the analyzes was tried to be presented