Uluslararası hukukta saldırı suçunun uygulanabilirliği sorunu
The issue of the applicability of the crime of aggression in international law
- Tez No: 899552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BLEDA RIZA KURTDARCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
17 Temmuz 2018 tarihinde Uluslararası Ceza Mahkemesinin yargı yetkisinin başladığı ve devletlerin birbirlerine karşı gerçekleştirdiği vahim silahlı kuvvet kullanımlarında söz konusu devletlerdeki lider statüsüne sahip olan kişileri cezalandırmak üzere ihdas edilmiş olan saldırı suçu, günümüzde birçok hukuki ve pratik sebepler vesilesiyle uygulama alanı bulabilmekte güçlük çekmektedir. Saldırı fiili olarak adlandırılan bu tür silahlı kuvvet kullanımlarının dünyada çeşitli aktörler tarafından defaatle gerçekleştirildiğine şahit olunmaktadır. Nitekim bu hususa rağmen günümüze kadarki süreçte Uluslararası Ceza Mahkemesinde bir saldırı suçu sebebiyle yargılama yapılamamış olmasında, bahsi geçen hukuki ve pratik güçlüklüklerin rolü de yadsınamaz. Devletlerin gerçekleştirdiği hangi tür silahlı kuvvet kullanımlarının saldırı suçunu gündeme getirebileceği ve hangi hallerde söz konusu kuvvet kullanımlarının uluslararası hukuka aykırılık taşımayacağı da tartışmalı hususlardır. Bu çalışmada, ilk olarak saldırı suçunun tarihi gelişimi ve suçla doğrudan bağlantılı olan kavramlar incelenmiştir. Bu tespitlerin akabinde suçun hukuki yönlerinin ortaya koyulması amacıyla uluslararası ceza hukukuna uygun bir şekilde ayrıntılı bir suç incelemesi gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın son bölümünde saldırı suçunun uygulanmasında karşılaşılan sorunlarla birlikte gelecekte karşılaşılabilecek potansiyel sorunların da tespiti yapılmış ve suça vücut vermesi muhtemel olan tartışmalı hususlar incelenerek hukuki görüşler paylaşılmıştır. Nihayetinde de suçun uygulanmasındaki güçlüklerin ortadan kaldırılması niyetiyle suçun ihdasındaki asıl amaç olan devletleri başka devletlere karşı saldırganlık göstermek için bir araç olarak kullanan lider statüsündeki kişilerin cezalandırılarak uluslararası barış ve güvenliğin sağlanabilmesini mümkün kılacak hukuki değişiklikler tavsiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The crime of aggression, which was established to punish individuals holding leadership status in states for grave uses of armed force against other states and whose jurisdiction by the International Criminal Court began on July 17, 2018, faces difficulties in finding application area today due to various legal and practical reasons. It is witnessed that such uses of armed force, referred to as acts of aggression, are repeatedly carried out by various actors around the world. Indeed, despite this fact, the role of the aforementioned legal and practical difficulties cannot be denied in the inability to conduct a trial for a crime of aggression at the International Criminal Court up to the present day. The types of uses of armed force by states that may give rise to the crime of aggression and the circumstances under which such uses of force are not contrary to international law are also controversial issues. In this study, firstly, the historical development of the crime of aggression and the concepts directly related to the crime are observed. Following these observations, a detailed examination of the crime has been conducted in accordance with international criminal law in order to reveal the legal aspects of the crime. In the last part of the study, the problems encountered in the implementation of the crime of aggression, as well as the potential problems that may be encountered in the future, have been identified and legal opinions have been shared by examining the controversial issues that are likely to give rise to the crime. Finally, legal changes have been recommended to eliminate the difficulties in the implementation of the crime and to make it possible to ensure international peace and security by punishing those in leadership status who use states as a tool to show aggression against other states, which is the main purpose of the crime.