Welfare implications of inflation on Turkish economy
Türkiye ekonomisinde enflasyonun refah üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 288399
  2. Yazar: MUSTAFA KİRACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLİN NEYAPTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Enflasyon, bir ekonomideki sahısların karar verme mekanizmalarında zorluk teskil eder. Yüksek enflasyon dönemlerinde, enflasyonun yarattığı belirsizlikten kaçınmak için sahıslar zaman ile çaba sarfederler ve bu çaba, refah kaybı yaratır.Bu çalısma, 2001-2010 yılları arasındaki dezenflasyon neticesinde Türkiye ekonomisinde ortaya çıkan refah kazanımını hesaplamayı amaçlar. Bu hesaplamanın bir parçası olarak, para talebi ve enflasyon oranları arasındaki iliskiyi tahmin etnek için Cagan'ın (1956) metodu kullanılmıs; refah kazanımı ise Bailey'in (1956) önerdiği yöntem ile hesaplanmıltır. Refah kazanımıhesaplamasının ardından bu çalısma, Türkiye'deki bankacılık ve reel sektörlerindeki göstergelerin değisimlerini inceleyerek, bu göstergelerdeki sonuçları refah kazanım hesaplamaları ile karsılastırmasını sunar. Bu karsılastıma sonucunda, Türkiye ekonomisindeki göstergelerin sunduğu değisimin, refah kazanım hesaplamaları sonuçları ile benzer yönde, fakat miktar olarakbeklenenden daha az olduğu sonucuna ulasılır.
Özet (Çeviri)
Inflation is an obstacle in the decision-making processes of agents in an economy. In order to make better decisions under periods of inflation, agents need to spend extra effort, and this creates a loss in welfare. This study aims to measure thewelfare gain from disinflation in Turkey during the period 2001-2010. The methodology of Cagan (1956) has been used to estimate the relation between M1 money demand and inflation rate, and the welfare gain estimations are calculatedusing the methodology proposed in Bailey (1956). After the welfare gain calculation, this study examines the economic indicators from the banking and real sectors in Turkey and compares the findings to the observations from theeconomy. This study concludes that the indicators of welfare gain in Turkish economy are in the same direction as, yet weaker than, the result of the estimation.