Aktif olarak spor yapan ve yapmayan lise öğrencilerinin beden eğitimi dersine karşı tutumlarının karşılaştırılması
Comparison of high school students' attitudes toward physical education with regard to sport participation
  1. Tez No: 288400
  2. Yazar: COŞKUN İMAMOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM CİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırma, Ankara ili merkez ilçelerinde bulunan liselerde öğrenim gören ve aktif olarak spor yapan ve yapmayan lise öğrencilerinin beden eğitimi dersine karşı tutumlarını saptamak amacıyla yapılmıştır.Araştırma evrenini bu ilçelerdeki liselerde bulunan dokuzuncu sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmaya, bu gruptan örneklem olarak rastgele örnekleme yöntemiyle seçilen 7 liseden toplam 558 öğrenci katılmıştır.Öğrenci tutumlarının ölçülmesi için Demirhan ve Altay (2001) tarafından geliştirilen, 12'si olumlu 12'si olumsuz olmak üzere toplam 24 maddeden oluşan Beden Eğitimi ve Spor Tutum Ölçeği kullanılmıştır.Öğrencilerin tutum ölçek puanları çeşitli değişkenlere göre (aile desteği, arkadaş desteği, öğretmen desteği, medya, resmi okul-özel okul, sağlık, akademik başarı) incelenmiş, verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini test etmek amacıyla Kolmogorov-Smirnov yöntemi uygulanmış, normal dağılımda olduğu görülen veriler, bağımsız iki örneklem t testi ve Kikare uyum iyiliği testi kullanılarak değerlendirilmiştir.Sonuçlar incelendiğinde, aile desteği ve arkadaş desteğiyle aktif olarak spor yapan ve yapmayan öğrencilerin Beden Eğitimi dersine karşı tutumları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p > 0.05). Medyada popüler biri olmak isteği ve öğretmenin verdiği destek ile aktif spor yapan ve yapmayan öğrencilerin Beden Eğitimi dersine karşı tutumları arasında ise anlamlı bir fark bulunmuştur (p < 0.05). Sporla aktif olarak uğraşan ve uğraşmayan lise öğrencilerinin Beden Eğitimi dersine karşı tutumlarında devlet okulu veya özel okulda öğrenim görmelerinin etkisinin istatiksel olarak anlamsız olduğu da görülmektedir (p > 0.05). Yine, aktif olarak spor yapmayan öğrencilerin bu davranışı sergilemelerinde sağlık faktörünün rolü olduğu istatiksel olarak anlamsız bulunmuştur (p >0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to compare attitudes of High School Students, who study in the high schools in Ankara, toward physical education with regard to sport participation.Ninth class high school students have farmed the extent of this investigation. Totally 558 students, who have been chosen as example at randomly from 7 different high schools, participated in the investigation.In order to measure the students? attitudes physical education and sport attitude measure that includes 24 items; 12 of them positive and 12 negative developed by Demirhan and Altay (2001) has been used.Attitude measure points of the students have been evaluated according to the results of Kolmogorov-Smirnov test by considering the all sorts of variables (family support, friend support, teacher support, media, public school-private school, health, academic success). Also, the data has been evaluated with t Test and chi-square test for goodness of fit.When the results of this study were examined, there has not been found a relation between the support of family and friends and attitudes of students, who participate in sports or not, toward Physical Education (p> 0.05). However, there has been found a relation between the wish for becoming a popular person in media and teacher support and attitudes of students, who participate in sports or not, toward Physical Education (p< 0.05). The assumption that studying at either public or private schools influences the attitude of students, who actively participate in sports or not, has been found statistically meaningless (p> 0. 05). In addition, the assumption that health factors have role in students? not participation in sport has been found statistically meaningless (p> 0 .05).