Hematolojik maligniteli hastalarda SEN virüs sıklığının ve kan transfüzyonu ile ilişkisinin incelenmesi
The prevalence of sen virus in hematological cancer patients and relationship between blood transfusion
- Tez No: 288421
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYA KURUÜZÜM, PROF. DR. NEDİM ÇAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: SEN virüs, kan transfüzyonu ile bulaşan ve hepatit tablosu oluşturabilen bir etkendir. Hematolojik maligniteli hastalar tedavileri sırasında sık olarak kan ürünü almaktadır. SEN virüs açısından risk altında olan bu hasta grubunda viremi sıklığını ve bunun kan ürünü nakil sayısı ile ilişkisini incelemeyi amaçladık.Yöntem: Dokuz Eylül Üniversitesi Hematoloji Bilim Dalı servisinde 27.5.2010 ile 27.5.2011 tarihleri arasında yatarak tedavi gören, gönüllü, hematolojik kanser tanılı, kan ürünü almış olan olgular çalışma kapsamına alındı. Kontrol grubuna ise Dokuz Eylül Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı servisinde 27.5.2010 ile 27.5.2011 tarihleri arasında çeşitli tanılar ile yatarak izlenen, gönüllü ve hiç kan ürünü almamış olgular dahil edildi. Olgulardan birer kez örnek alındı ve gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu ile SEN virüs viremisi açısından değerlendirildi.Bulgular: Hematolojik maligniteli 80 hastanın 30'unda (%37,5) ve kontrol grubundaki 80 olgunun 40'ında (%50) SEN virüs viremisi saptandı. İki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı(ki kare=2,535, p=0,1). Lenfoma tanısı ile izlenen 26 olgunun 15'inde (%57,7), lösemi ile izlenen 45 olgunun 10'unda (%22,2) SEN virüs bulundu. İki grup arasındaki fark anlamlı olarak bulundu(ki kare =9,088, p=0,003). Nötropenik 38 olgunun 11'inde (%28,8) SENV saptanırken, bu rakam nötropenik olmayan 42 olgunun 19'unda (%45,2) saptandı ve anlamlı bir fark saptanmadı(ki kare= 2,259 p=0,133). Nötropenik olguların yedisinde (%18,4) SEN virüsün H genotipi saptanırken, nötropenik olmayan hastaların ise 17'sinde (%40,5) saptandı. İki grup arasındaki fark anlamlı olarak saptandı( ki kare= 4,621, p=0,032). Bir ile beş kan ürünü almış 28 olgunun 13'ünde (%46,4), altı ile 30 kan ürünü almış 28 olgunun 11'inde (%39,3), 31 ve üzerinde kan ürünü almış olan 24 olgunun ise 6'sında (%25,0) SEN virüs viremisi saptandı. Fakat, gruplar arasında anlamlı bir fark saptanmadı(ki kare=2,590, p=0,274).Sonuç: Hematolojik maligniteli hastalarda SEN virüs sıklığı %37,5 olarak saptandı. Kontrol grubu ile arasında fark saptanmadı. Nötropenik hastalarda SEN virüs genotip H viremisi, nötropenik olmayanlara göre düşük saptandı. Bu bulgu virüsün kemik iliğinde replikasyonunu ve beyaz küreler aracılığı ile taşınıyor olabileceğini düşündürdü. Kan ürünü sayısı ile SEN viremisi sıklığının değişmemesi ise zaman içersinde immünitenin gelişiyor olabileceğini akla getirdi.
Özet (Çeviri)
Aim: SEN virus transmitted by the blood transfusion and ıt can cause hepatitis. Hematologic cancer patients during treatment often takes of blood transfusions. This group of patients are at risk for SEN virus infections. We aimed to find prevalence of viremia and the relationship between the blood transfusions.Materials and Methods: This study was performed in the Dokuz Eylül Üniversitesi İnfectious Diseases And Clinical Servise Department and Dokuz Eylül Üniversitesi Hematology Ward Branch Of Science between 27.5.2010 and 27.5.2011. Working group consisted patients with hematologic cancer in blood transfusion. Control group included patients without blood transfusion and non hematologic cancer. Patients blood was collected once. Samples were studied by real time polymerase chain reaction.Results: Thirty (%37,5) of eight hematologic cancer patients were positive for SEN virus. SEN virus viremia detected in forty (%50) of eight control patients. There was no difference between the two groups(p=0,1). SEN virus was present in fifteen (%57,7) of the twenty-six patients with lymphoma. Ten (%22,2) of the forty five leukemia patients were positive for SEN virus. This study suggest that SEN virus viremia was significantly more prevalent in patients with lymphoma (p=0,003). SEN virus genotip H was detected in seven (%18,4) of thirty eight patients with neutropenia, in seventeen (%40,5) of forty two patients with out neutropenia. This result indicate SEN virus genotip H viremia was significantly more prevalent in patients with out neutropenia(p=0,032). Thirteen (%46,4) of twenty eight patients positive for SEN virus who received blood transfusion from one to five. SEN virus viremia detected in eleven (%39,3) of twenty eight patients who received blood transfusion from six to thirty. SEN virus detected in six (%25) of twenty four patients who received blood transfusion from thirty one and over. There was no difference between groups.Conclusions: SEN virus H genotip viremia wasn?t more prevalent in patients with neutropenia. This finding suggesting that SEN virus may replicate in bone marrow or may be carried by leukocytes. The number of blood transfusions did not change the frequency of SEN virus.improved immunity. This may be due to the development of immune.