Deneysel testiküler iskemi reperfüzyon modelinde farklı iki dozda uygulanan deksmedetomidinin etkisinin araştırılması
The effects of two different doses of dexmedetomidine in a testicular ischemia-reperfusion model in rats
- Tez No: 288432
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ÖZZEYBEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Testis torsiyonu, ürolojik bir acil olarak tanımlanan akut skrotumun ana nedenlerindendir. Torsiyon-detorsiyon nedeniyle oluşan iskemi ve reperfüzyon testiküler hasara neden olur. İskemik ve toksik inflamatuvar yanıt modellerinde yapılmış sınırlı sayıdaki çalışmada, deksmedetomidinin antiinflamatuvar etkinlik gösterdiği belirlenmiştir. Bu çalışmanın amacı rat testiküler iskemi/reperfüzyon modelinde iskemi döneminde farklı iki dozda uygulanan deksmedetomidinin etkilerinin araştırılmasıdır.Yöntem: DEÜTF Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu onayı alındıktan sonra ağırlıkları 300-350 g arasında değişen 28 adet rat dört gruba ayrıldı. Tüm gruplardaki ratlara sol inguinal insizyon yapılarak sol testis ve spermatik kord serbestleştirildi. Grup1(Sham) (n=7)'deki ratlara torsiyon detorsiyon işlemi yapılmadan sol testis skrotuma yerleştirildi. Diğer gruplarda sol testise 1 saat torsiyon, 4 saat reperfüzyon uygulandı. Grup 2 iskemi/reperfüzyon grubu (İ/R, n=7)'nda ilaç uygulaması yapılmadı, Grup 3 (İ/R+50D) (n=7)'deki ratlara 50µg/kg, Grup 4 (İ/R+100D) (n=7)'dekilere ise 100µg/kg deksmedetomidin iskeminin 30.dk'sında intraperitoneal yolla uygulandı. Deney sonunda alınan testis dokusunda reperfüzyon hasarının derecesi doku malondialdehit (MDA) ve nitrik oksit (NO) düzeyleri ölçümü ile; germ hücre hasarı ise histopatolojik olarak Cosentino skalası ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Testicular torsion is one of the main causes of acute scrotum which is mentioned as a surgical emergency. Ischemia and reperfusion caused by testicular torsion and detorsion leads to testicular damage. It has been shown that dexmedetomidine has anti-inflammatory activity in limited studies. The aim of this inverstigation was to assess the effects of two different doses of dexmedetomidine in a rat model of testicular ischemia-reperfusion.Material and Methods: After the approval of Local Ethics Committee for Animal Researches of Medical School of Dokuz Eylul University, 28 male Albino Wistar rats weighing 300-350 g were divided into 4 groups. The left testis and spermatical cord were liberated by lef inguinal incision in all groups. Sham group (Group 1) (n=7) was not received any other procedure. One hour of torsion and four hours of detorsion were applied to the other groups. The rats in ischemia/reperfusion group (Group 2) (I/R, n=7), were operated to make I/R. It has been injected dexmedetomidine after 30 mins of the beginning of the torsion procedure 50 µg/kg in Group 3 (I/R+50D, n=7), and 100 µg/kg in Group 4 (I/R+100D, n=7). To grade the testicular reperfusion injury tissue malondialdehyde (MDA) and nitric oxide (NO) levels were measured and the germ cell damage was evaluated histopathologically using Cosentino scale in the excised testis.