Testis koruyucu cerrahi sırasında uygulanan soğuk iskemi ve sıcak iskeminin etkinliğinin ratlarda deneysel olarak araştırılması
Experimental research of the effectiveness of cold ischemia and warm ischemia during testicular sparing surgery in rats
  1. Tez No: 744680
  2. Yazar: EMİNE DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KARAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Prepubertal testis tümörlerinde uygulanan testis koruyucu cerrahinin postpubertal etkileri tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışmada prepubertal ratlardaki testis koruyucu cerrahi modelinde, farklı sürelerde sıcak ve soğuk iskemi uygulanmasının, postpubertal dönemde iskemi uygulanan testis ve karşı normal testis üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 54 adet prepubertal erkek rat kullanıldı. Çalışmada kullanılan ratlar Sham grubu (G1), kontrol soğuk uygulama (G2), kontrol biyopsi (G3), sıcak iskemi 30dk, 60dk, 90dk (G4,G5,G6) ve soğuk iskemi 30dk, 60dk, 90dk (G7,G8,G9) olmak üzere dokuz gruba ayrıldı. Ratların başlangıç kilosu ve sağ testisin boyutu ile 4. hafta ratların kilosu ve her iki testisin boyutu ölçüldü. İskemi gruplarında sağ inguinal eksplorasyonun ardından iç halka hizasında spermatik korda bulldog klemp yerleştirilerek iskemi oluşturulduktan sonra testis biyopsisi alındı, soğuk iskemi gruplarında testis steril buz çamuru içerisinde bekletildi. Deney sonrası ratların testis biyopsi bölgeleri ve inguinal insizyonları kapatıldı ve uygun laboratuar şartlarında takip edildi. 4. haftanın sonunda postpubertal döneme ulaşan ratlar sakrifiye edildi. Bilateral orşiyektomi materyalleri histopatolojik olarak incelenerek fertiliteyi değerlendirmek için Johnsen testiküler biyopsi skorlarına bakıldı. Bulgular: Çalışmamızda tüm gruplardaki ratlarda ağırlık artışları benzerdi. Testisden biyopsi alınan ratların postpubertal sağ testis boyutu diğer gruplardan küçüktü. Sıcak iskemi grubunda 30dk'dan uzun iskemi sürelerinde testiste atrofi geliştiği görüldü. Soğuk iskemi grubunda ise iskemi süresi artmasına rağmen testiste atrofi saptanmadı. Ratların sol testis boyutları ise benzerdi. Histopatolojik incelemede sağ testis Johnsen testiküler biyopsi skoru sıcak iskemi gruplarında soğuk iskemi gruplarından belirgin olarak düşük bulundu. Sıcak iskemi gruplarında sol testis skorları kontrol grubuna benzer iken soğuk iskemi gruplarında daha düşük bulundu. Sonuç: Testise uygulanan sıcak iskemi ilk 30dk'dan itibaren testiste hasara neden olmakta ve 30dk'nın üzerinde atrofi gelişimine yol açmaktadır. Sıcak iskemide hem testis boyutu hem de postpubertal fertilite göstergesi olan Johnsen skorları iskemi süresiyle paralel olarak azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The postpubertal effects of testicular sparing surgery in prepubertal testicular tumors are not fully known. In this study, it was aimed to evaluate the effects of applying hot and cold ischemia at different times in the testicular sparing surgery model in prepubertal rats on ischemic testis and contralateral normal testis in the postpubertal period. Materials and Methods: In this study, 54 prepubertal male rats were used. Rats were divided into 9 groups (n=6 per group): Sham group (G1), control cold application (G2), control biopsy (G3), warm ischemia 30 min, 60 min, 90 min (G4,G5,G6) and cold ischemia 30 min, 60 min, 90 min (G7,G8,G9). The initial weight of the rats and the size of the right testis, and the weight of the rats at week 4 and the size of both testicles were measured. After right inguinal exploration in ischemia groups, a bulldog clamp was placed on the spermatic cord at the level of the deep inguinal ring, and ischemia was created, and testicular biopsy was taken. In cold ischemia groups, the testis was kept in sterile ice mud. After the experiment, testicular biopsy sites and inguinal incisions of the rats were closed and followed under appropriate laboratory conditions. At the end of the 4th week, the rats reaching the postpubertal period were sacrificed. Bilateral orchiectomy materials were examined histopathologically, and Johnsen testicular biopsy scores were used to evaluate fertility. Results: In our study, weight gains were similar in rats in all groups. The postpubertal right testis size of the rats in the testicular biopsy groups were smaller than in the other groups. In the warm ischemia group, testicular atrophy was observed in ischemia times longer than 30 minutes. In the cold ischemia group, although the ischemia time increased, no testicular atrophy was detected. The left testis dimensions of the rats were similar. In the histopathological examination, the Johnsen testicular biopsy score of the right testis was significantly lower in the warm ischemia groups than in the cold ischemia groups. While the left testicular scores in the warm ischemia groups were similar to the control group, it was found to be lower in the cold ischemia groups. Conclusions: Warm ischemia applied to the testis causes damage to the testis from the first 30 minutes and causes atrophy over 30 minutes. In warm ischemia, both Johnsen scores, which are indicators of postpubertal fertility, and testicular size decrease in parallel with the duration of ischemia.