İnfertil hastalarda gonadotropinli ovulasyon indüksiyon protokolüne GnRH antagonistleri ilavesinin gebelik başarısına olan etkileri
Effects of addition of GnRH antagonists in pregnancy success in ovulation induction protocol with gonadotropin in fertil patients
- Tez No: 288450
- Danışmanlar: DR. ALİ İSMET TEKİRDAĞ, DR. İBRAHİM POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Kontrollü ovaryan stimulasyon (COS) ve intrauterin inseminasyon (İUİ) planlanan hastalarda, ovulasyon indüksiyon protokolüne GnRH antagonistlerinin ilavesinin gebelik başarısına etkisini araştırılması.Çalışma: Prospektif klinik gözlemsel çalışma. Mayıs 2010 ile mayıs 2011 tarıhleri arasında Sağlık Bakanlığı Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi Etik Kurulunun 12.06.2009 tarihli ve 254 sayılı kararı ile başlatılmıştır.Materyal ve Metod: Açıklanmayan infertilite ve PKOS tanısı alan 47 hastada 56 siklusda çalışma yapıldı. Kontrol grubunda 22 hastaya 26 siklusda r-FSH kullanılarak düşük doz step-up protokolü ile ovulasyon indüksiyonu ve İUİ uygulandı. Antagonist grubunda 25 hastaya 30 siklusda düşük doz step-up protokolüyle r-FSH `a ilaveten multidoz GnRH antagonisti (esnek protokol) kullanılarak ovulasyon indüksiyonu ve İUİ uygulandı.Bulgular: İndüksiyon gün süresi, kullanılan ortalama r-FSH miktarı (IU) , dominant folikül sayısı, hCG günü E2 düzeyi ve endometrial kalınlık açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmedi. Antagonist ilave edilen grupta erken LH piki %3.3 ve kontrol grubunda %34.6 saptanmış olup antagonist grubunda erken LH piki anlamlı olarak ( P= 0.002) daha az görüldü. Siklus başına gebelik oranları, antagonist grubunda %10 ve kontrol grubunda %7.7 olup iki grup arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (P= 0.763).Sonuç: GNRH antagonislerin ovulasyon indüksiyon protokolüne ilavesi ile erken LH piki anlamlı olarak azalmasına rağmen gebelik sonuçlarında anlamlı bir fark yaratmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study was to invastigate the efficiency rate of the addition of GnRH antagonist in the ovarian induction protocol, in patients planned controlled ovarian stimulasyon (COS) and intrauterin inseminasyon.Study: Prospective observational clinical trial. Started in may 2010 till may 2011, by the verdiction Ministery of Health Bakırköy Gynecology and Obstetrics and Paediatrics education and research hospital ethics commitee dated 12/06/2009 and numbered 254.Materials and methods: Study was carried out in 56 cycles of 47 patients diagnosed with unexplained infertility and PCOS. There was obtained ovulation induction and IUI in 22 patients of the control group by applying low dose step up protocole by using r- FSH in 26 cycles. İn the 25 patients of the antagonist group using ovulation induction and IUI, was added multidose GnRH antagonist to the rFSH in the 30 cycle of the low dose step up protocole.Results: There was statistically no difference in the induction period time, used mean rFSH amount, dominant folicule number, E2 level in the hCG day and endometrial thickness between the two groups. Early LH peak was observed in %3.3 of cases of antagonist group, while it was %34.6 in the control group, showing that the early LH peak was statistically lower in the antagonist group (p=0.002). There was no statistical difference in the pregnancy rate for cycle between the two groups, being %10 in the antagonist and %7.7 in the control group (p=0.763).Conclusion: Though it did lower significantly the early LH peak, the addition of the GnRH antagonists to the ovulation induction protocole, did not bring a significant difference in the pregnancy results.