Primiparlarda doğum şeklinin mesane boynu ve pelvik tabana anatomik ve fonksiyonel etkisinin değerlendirilmesi
The assestment of anathomic and functional effect on pelvic floor and bladder neck according to the delivery type in primiparous women
- Tez No: 288451
- Danışmanlar: DR. ALİ İSMET TEKİRDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Doğum şeklinin pelvik relaksasyon oluşumuna ve buna bağlı olarak ortaya çıktığı düşünülen üretra mobilitesi, stres üriner inkontinans ve sistosel oluşumuna etkisini araştırmak.Hastalar ve Yöntem: Ocak 2011-Mayıs 2011 tarihleri arasında Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesinde doğum yapan 225 primigravid hasta çalışmaya alındı. Her biri gebeliğinin 35-36.haftasında değerlendirildi. Pelvik muayenesinde pelvik relaksasyon bulgusu olanlar, inkontinans tarifleyenler ve riskli gebeliği olanlar çalışma dışı bırakıldı. Bütün gebelerin travay takibi yapıldı. Doğum sırasında veya sonrasında komplikasyon gelişenler, vajinal doğum yapanlarda vakum kullanılanlar, mediolateral epizyotomisi olmayanlar, ciddi laserasyonu olanlar çalışma dışı bırakıldı. Çalışmada yer alan hastalar tekrar postpartum 12. haftada görüldü ve sorgulandı, stres inkontinans dışında inkontinans tarifleyenler, idrar yolu enfeksiyonu olanlar ve lohusalığında herhangi bir komplikasyon gelişenler çalışmadan çıkarıldı. Perine muayenesi yapılarak sistosel değerlendirildi, stres inkontinans tarifleyenlere stres test yapıldı, özel olarak yapılmış bir açı ölçerle Q tipi test yapıldı. Tüm bu işlemleri kabul ettiğine dair onay veren ve uygulayabildiğimiz vajinal doğum yapan 155 hasta, aktif fazda sezaryen olan 36 hasta ve latent fazda sezaryen olan 34 hasta ile çalışma gruplarımız oluştu.Bulgular: Demografik özellikler bakımından gruplar homojendi. Yaş ortalamaları benzerdi. Bebek doğum ağırlığı vajinal doğum grubunda anlamlı olarak daha düşüktü. . Vajinal doğum grubunda SÜİ saptanan 19 (% 12.3) olgu ve sezaryen grubunda SÜİ saptanan 4 (% 5.7) olgu vardı. Bu iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde fark saptanmadı (p=0.207).
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the effect of methods of delivery on pelvic relaxation which is thought to lead to urethral mobility, stress urinary incontinence and cystocele development.Patients and Method: 225 primigravid patients that gave birth in Bakırköy Gynecology-Obstetrics and Pediatric Research and Training Hospital and Kanuni Sultan Süleyman Resarch and Training Hospital between June 2011 and September 2011 were involved in the study. Each patient was evaluated in 35-36 gestation week. Patients that had pelvic relaxation in pelvic examination, high risk pregnancy and that reported a history of urinary incontinence were excluded from the study. All patients were followed during labor. Patients that had any complication during or after delivery, vacuum usage in vaginal delivery, patients that didn?t have mediolateral episiotomy and that had severe lacerations were also excluded from the study. The patients were re-examined in 12th postpartum week and those reporting incontinence other than stress type incontinence, urinary tract infections and those that developed any complications in puerperium were excluded. The cystocele was assessed by performing pelvic examination. A stress test and Q test (by using a specially designed type of protractor) were performed to those giving a history of stress incontinence. 155 patients having a vaginal delivery, 36 patients having a C-section in active phase and 34 patients having a C-section in latent phase of labor gave an informed consent for the study and constituted the groups of the study. An informed consent was obtained from the patients.Results: The groups were homogeneous in respect to demographic features. The mean ages were similar in all groups. Birth weight was significantly lower in vaginal delivery group. SUI was present in 19 (12.3%) patients in vaginal delivery group and in 4 (5.7%) patients in C-section group. No significant difference was found between the groups (P=0.207).