İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ıcsı) sikluslarında antogonist protokollerde üriner follikül stimüle edici hormon (Ü-FSH) ve rekombinant follikül stimüle edici hormon ( R- FSH ) preparatlarının karşılaştırılması
The comparison of urinary follicle-stimulating hormone (u-FSH) and recombinant follicle-stimulating hormone ( R- FSH ) preparates in antagonist protocols in intra-cytoplasmic sperm injection (icsi) cycles
  1. Tez No: 384262
  2. Yazar: VÜSALE ABİLOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM ATABEKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Gonadotropinler kaynağına göre, insandan elde edilen (h) ve rekombinant olarak sınıflandırılarak yardımcı üreme tekniklerinde yaygın olarak kullanılır ve ovulasyon indüksiyonunda çok önemli bir preparat grubudur. Gonadotropin preparatları genellikle etkinlik, güvenirlilik ve maliyet bakımından önemlidirler. Gonadotropinler oosit sayılarına etki eder ve gebelik oranını belirlerler, buna rağmen fazla oosit geliştirmek ovaryen hiperstimulasyon sendromu riskini artırmaktadır. Yapılan önceki çalışmalarda recFSH klinik olarak saf üFSH' dan üstün olmasına rağmen son çalışmalar genellikle her iki grup ilaçların aynı etkinliğe sahip olduğunu kanıtlamaktadır. Önceki çalışmalar genellikle recFSH ve saf üFSH gruplarını IUI sikluslarında ve agonist protokollerde karşılaştırmışlardır. Amaç: Bu çalışmanın amacı GnRH antagonisti kullanılan intra sitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) sikluslarında saf üriner follikül stimüle edici hormon (saf üFSH) ile rekombinant follikül stimüle edici hormon (rFSH) uygulanan hastalarda, follikül gelişimi, elde edilen oosit sayısı, metafaz 1, metafaz 2, germinal vezikül oranları, hCG günü 14, 17 mmlik follikül sayısı ve transfer günü endometrium çift duvar kalınlığı, transfer edilen embriyo sayısı, kalitesi klinik gebelik, düşük, canlı doğum oranları, maliyet etkinliğini karşılaştırmaktır. Materyal-metot: Toplam 60 infertil hasta iki gruba randomize edildi. Grup 1 'de antagonist protokol uygulanan 40 hasta olmakla rekombinant FSH olarak Gonal-F ve Puregon uygulandı. Grup 2'de antagonist protokolde 20 hastaya yüksek derecede purifiye ürinerFSH olarak Fostimon uygulanarak gruplar klinik parametreler, folikül gelişim parametreleri, embriyo transfer parametreleri ve maliyet karşılaştırılması yapıldı.
Özet (Çeviri)
Gonadotropins, depending on their source, are obtained from human (h) and widely used for auxiliary reproduction techniques by classified as recombinant, and they are important preparate group for ovulation induction. Usually, gonadotropin preparates are important in terms of effectiveness, reliability, and cost. Gonadotropins influence oocytes number and determine pregnancy rates. However, producing too many oocytes increases the risk of ovarian hyper-stimulation syndrome. Previous studies show that clinically recFSH preponderate over pure uFSH, but yet most of recent studies proofs that both medicine group have the same effect. In previous works generally recFSH and pure uFSH are compared in IUI cycles and agonist protocol. Objective: The aim of this study is to compare follicular development, number of obtained oocytes, metaphase 1, metaphase 2, germinal vesicle rates, the number of 14-mm and 17-mm follicle on HCG day, endometrial double-wall thickness on transfer day, the number of embryos transferred, quality of clinical pregnancy, abortion, live birth rates and cost-effectiveness for pure-urinary-follicle-stimulating- hormone (pure uFSH) in which GnRH antagonist used in intra-cytoplasmic-sperm- injection (ICSI) cyclus and recombinant-follicle-stimulating-hormone (rFSH) applied patients. Materials and methods: A total of 60 infertile patients were randomized into two groups. In Group 1, antagonist protocol is applied to 40 patients, and Gonal-F and Puregon are used as recombinant FSH. In Group 2, as highly purified urinaryFSH, Fostimon is applied to 20 patients who is under antagonist protocol. Later groups are compared in terms of clinical parameters, follicle growth parameters, embryo transfer parameters and cost. Results: There is no significant difference between two groups, for follicles number with 14 mm and more on HCG day, estradiol levels, germinal vesicle numbers, number of embryos transferred per patient, B quality embryos number and transfer day endometrial double wall.