Erzurum ilinde migren baş ağrısı prevalansı araştırması
Resorce of migraine prevelance in erzurum city
- Tez No: 288462
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP AYGÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Migren; hem birey hemde toplum üzerindeki etkileri açısından büyük ölçekli ve önemli bir halk sağlığı problemidir. Yaşam boyu süren bir hastalıkdır. Toplum üzerinde büyük etkileri vardır. Yaşam kalitesini ileri derecede etkiler. Dünya Sağlık Örgütüne (WHO) göre; en çok engellilik oluşturan medikal hastalıklardan birisi olarak değerlendirilir. Migren prevalansı yaşla değişmekle birlikte 20-40 yaşlar arasında pik yapmaktadır. Yaşam boyu prevalansı erkeklerde %10 ve kadınlarda %25'dir. Bu çalışmada Erzurum ilinde migren görülme sıklığı ve klinik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Migraine is the important headache that can occure all population, can be caused considarable economic problems and bad effect persons life quality. This ilness can be effect people for all their life. Migraine is the one of the most restrictive ilness for World Health Organization (WHO). The life-term prevalence of migraine is 10% for males and 25% for females. In the study, we aim to find prevelance and clinical features of migraine in Erzurum Urban Area.