Kalça ve alt ekstremite cerrahisinde epidural %0.5 bupivakain ve %0.5 levobupivakain uygulamasının anestezi kalitesi, yan etki insidansı ve analjezi gereksinim sürelerinin karşılaştırılması
Hip and lower limb surgery and epidural 0.5% bupivakain and 0.5% levobupivakain application quality of anesthesia, analgesia and side effects incidence needs comparison of deadline
- Tez No: 288460
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ KÜRŞAD
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Epidural anestezi altında elektif kalça ve alt ekstremite ameliyatı geçirecek olgularda epidural aralığa verilen levobupivakain ve bupivakainin, motor ve duyusal blok oluşma, bloğun başlama, gerileme ve sonlanma süreleri, dermatomlara ulaşma süreleri, ilk analjezik gereksinim süreleri, epidural anestezi süreleri, hemodinamik parametreler üzerine etkileri, komplikasyonlar, analjezi kalitesi, hasta ve cerrah memnuniyeti açısından karşılaştırmayı amaçladık.Çalışmamız; ASA I-II, 30-70 yaş arası, elektif kalça ve alt ekstremite operasyonu uygulanacak toplam 70 olguda gerçekleştirildi. Bupivakain uygulanan olgular Grup B (n:35), levobupivakain uygulanan olgular Grup L (n:35) olarak ayrıldı. Her iki grup arasında yaş, boy, ağırlık gibi demografik özellikler açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Her iki gruptaki olgulara el sırtından 20 gauge kanül ile damar yolu açıldı. Olgulara operasyon öncesi 2 mg midazolam ile premedikasyon uygulandı. Epidural blok öncesi 30 dakika süresince gidecek şekilde 10ml/kg Ringer laktat infüzyonu başlandı. Hastalar ameliyathaneye alınarak standart DII derivasyonunda elektrokardiyografi (EKG), kalp atım hızı (KAH), noninvaziv sistolik arter basıncı (SAB), diastolik arter basıncı (DAB), ortalama arter basıncı (OAB) ve periferik oksijen satürasyonu (SpO2) monitörizasyonu yapıldı. Ameliyat masasına alındıktan ve monitorize edildikten hemen sonra, Epidural kateter takıldıktan(T1) ve solüsyon yapıldıktan sonra 5.dk(T2), 10.dk.(T3), 20.dk(T4), 30.dk(T5), 60.dk(6) ve postoperatif 1.(T7) Ve 2.(T8) saatlerde olacak şekilde ölçülerek kaydedildi.Sempatik blok buz testi, duyusal blok seviyesi orta klaviküler hatta bilateral“pin-prick”testi, motor blok seviyesi ise modifiye bromage skalası ile, lokal anestezik verilmesi sonrası her iki dakikada bir değerlendirildi. Bu takiplerle duyusal blok başlama, duyusal bloğun torakal(T6)'ya ulaşma süresi, motor blok başlama, gerileme, kalkma süresi, iki segment gerileme süresi, ilk analjezik ihtiyaç süresi, bulantı-kusma, hipotansiyon, bradikardi gibi yan etkiler, hasta ve cerrah memnuniyeti, analjezi kalitesi kaydedildi. Duysal blok seviyesi T6 düzeyine eriştiğinde operasyon başlatıldı.Duyusal bloğun başlama zamanı olarak T10 dermatomundaki duyu kaybı olduğu an, iki segment gerileme zamanı olarak da duyusal bloğun ulaştığı en yüksek dermatomdan iki dermatom gerilediği zaman kabul edildi.Motor blok geri dönüşüm zamanı olarak hastanın ulaştığı en yüksek motor blok skalasından bir puan gerilediği zaman değerlendirildi. Cerrahi işlem başladıktan sonra ağrı şiddetini belirlemek amacıyla Vizüel analog skala (VAS) kullanıldı. Bulantı-kusma, hipotansiyon, bradikardi gibi yan etkiler ve hasta ve cerrah memnuniyeti kaydedildi.Grupların duyusal ve motor blok başlama, gerileme süreleri, dermatomlara ulaşma süreleri, ilk analjezik ihtiyacı süresi, motor blok kalkma süresi, hasta ve cerrah memnuniyeti ve KAH, SAB, DAB, OAB, SPO2 değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmedi (p>0.05).Her grup kendi içinde SAB, DAB, OAB KAH ölçümleri açısından bazal değerlerle karşılaştırıldı,düşme mevcuttu fakat istatistiksel olarak anlamlı değildi(p>0.05). Grup B den 4 olguya, Grup L den 3 olguya ortalama 40 mg propofol sedasyonu yapıldı. Grup B den 3 olguya,. Grup L den 1 olguya 1mg Atropin yapıldı. Grup B den 5 olguya, Grup L den ise 4 olguya 10µgr efedrin yapıldı.Sonuç olarak; elektif kalça ve alt ekstremite operasyonlarında epidural anestezi uyguladığımız olgularda hemodinamik parametreler, anestezi ve analjezi kalitesi, hasta, cerrah memnuniyeti ve komplikasyonlar açısından levobupivakainin, bupivakaine iyi bir alternatif olabileceği kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
We aimed to compare levobupivacaine with bupivacaine, which are administrated into epidural space in cases to be underwent elective surgery of hip and lower extremity surgery under epidural anesthesia, in terms of occurrence of motor and sensory block, times to onset and regression and termination of the block, times to reach at dermatomes, initial analgesic need times, duration of epidural anesthesia, their effects on hemodynamic parameters, complications, quality of analgesia, and patient and surgeon satisfaction.Our study with ASA I-II groups was performed on a total of 70 patients who will undergo elective hip and lower extremity surgery and are between the ages of 30 and 70. The cases to whom bupivacaine was administrated were assigned in the Group B (n:35) and the cases who received levobupivacaine were in Group L (n:35). In cases in both groups, vascular access was achieved via dorsal side of the hand by using a 20 gauge cannula. All cases were premedicated with 2 mg of midazolam before the operation. Before the epidural block 10 ml/Kg of Ringer?s lactate solution was infused for 30 minutes. The patients were taken to the operation room and electrocardiography at standard DII derivation (ECG), heart rate (HR), non-invasive systolic arterial pressure (SAP), diastolic arterial pressure (DAP), mean arterial pressure (MAP), and peripheral oxygen saturation (SpO2) were monitored. The values, measured immediately after start of monitoring, and after placement of epidural catheter(T1), and 5.min(T2), 10.min(T3), 20.min(T4), 30.min(T5), and 60.min(T6) after administration of the solution and at postoperative 1st(T7) and 2nd(T8) hours, were recorded.Sympathetic block is assessed by ice response test, level of sensory block was assessed by bilateral“pin-prick”test at midclavicular line, and level of motor block was assessed by using modified bromage scale every two minutes following administration of the anesthetic agent. During mentioned assessments, onset time of sensory block, time to reach at thoracal(T6) dermatome, onset ? regression ? termination times of motor block, and two-segment regression time, and time of initial analgesic need, and the side effectssuch as nausea-vomiting, hypotension, bradycardia, and patient ? surgeon satisfaction, and quality of analgesia were recorded. When the level of sensory block reached at thoracal(T6) level surgical operation was started.The moment of sensation loss at thoracal(T10) dermatome was considered as onset of sensory block, and the moment when the level of sensory block regressed two dermatomal levels than its peak dermatomal level, was deemed as two-segment regression time.The time of one point regression from the maximum score of the patient in motor block scale was considered as motor block regression time. In order to determine the severity of pain during surgery a visual analogue scale (VAS) was used. The side effects such as nausea-vomiting, hypotension, bradycardia, and patient ? surgeon satisfaction were recorded.Statistically significant differences between the times to onset and regression of sensory block and motor block, and times to reach dermatomal levels, and the times of initial analgesic need, time of termination of motor block, and patient ? surgeon satisfaction and measured values of HR, SAP, DAP, MAP, and SpO2 in the study groups were not observed (p>0.05).Within each group, SAP, DAP, MAP, HR measurements were compared with basal values, there was a decrease however it was not statistically significant (p>0.05). Sedation treatment with 40 mg of propofol was administrated to 4 cases in Group B, and 3 cases in Group L. 1mg of Atropine was administrated to 3 cases in Group B, and 1 case in Group L. 10µgr of ephedrine was administrated to 5 cases in Group B and 4 cases in Group L.Consequently, in our study where we use epidural anesthesia for elective hip and lower extremity surgery, we concluded that levobupivacaine may be a good alternative to bupivacaine since it has similar characteristics in terms of hemodynamic parameters, quality of anesthesia and analgesia, patient ? surgeon satisfaction and complications.