Anterior habitüel omuz çıkıklarında cerrahi tedavi sonuçlarımızın retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective study of surgical out comes of anterior habituel shoulder luctation in our clinice
  1. Tez No: 288464
  2. Yazar: MUSTAFA USTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KARSAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Tekrarlayan öne omuz instabilitesine uyguladığımız cerrahi yaklaşımların stabilite ve fonksiyonel kapasite gibi birçok yönden etkinliklerinin karşılaştırılması amacıyla, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalında, 2000-2010 yılları arasında ameliyat olan hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmaya bu tarihler arasında opere edilen 59 hastadan, ulaşabildiğimiz ve düzenli olarak kontrollerine gelen 38 olgu dahil edildi. Tüm hastalara açık Bankart tamiri ya da modifiye Bristow operasyonu olmak üzere iki farklı cerrahi yöntem uygulandı.Çalışmaya 38 olgunun 38 omuzu dahil edilmiştir. Olguların 4'ü (% 10.5) kadın, 34'ü (% 89.5) erkek olup, en küçük yaş 17, en büyük yaş 60, yaş ortalaması 29.6'dır. Olguların 2'si (% 5.3) 20 yaş ve altında, 24'ü (% 63.1) 21-30 yaşları arasında, 7'si (% 18.4) 31-40 yaşları arasında ve 5'i (% 13.2) 41 yaş ve üzerindedir.Tekrarlayan çıkık nedeniyle opere edilen 38 omuzun 24'ü (% 63.1) sağ, 14'ü (% 36.9) sol tarafta olup, operasyonların 26'sı (% 68.4) dominant, 12'si (% 31.6) nondominant tarafta gerçekleştirilmiştir. Hastaların 25'ine (% 65.8) açık Bankart tamiri, 13'üne (% 34.2) modifiye Bristow operasyonu uygulanmıştır.Olguların ilk çıkıktan sonra operasyon için hastaneye başvurmalarına kadar geçen süre en az 10 ay, en çok 11 yıl, ortalama 3.8 yıldır.Olgularda operasyona kadarki süre içinde tekrarlayan çıkık sayısı, 15 omuzda (% 39.5) 4-10 arasında, 10 omuzda (% 26.3) 10-20 arasında, 6 omuzda (% 15.8) 20-50 arasında, 4 omuzda (% 10.5) 50-100 arasında, 3 omuzda (% 7.9) 100'ün üzerindedir.Sonuçlar Rowe'un değerlendirme kriterlerine göre değerlendirilmiştir. Buna göre sonuçlar şöyledir: 22 ?çok iyi? (% 57.9), 11 ?iyi? (% 28.9), 5 ?yetersiz? (% 13.2)'dir. Hiçbir olguda ?kötü? sonuç görülmemiştir. Bu skalaya göre Bankart tamiri yapılan 25 olgudan 16'sı ?çok iyi? (% 64), 6'sı ?iyi? (% 24), 3'ü ?yetersiz? (% 12) bulunmuştur. Modifiye Bristow operasyonu yapılan 13 olgudan 6'sı ?çok iyi? (% 46.1), 5'i ?iyi? (% 38.5), 2'si ?yetersiz? (% 15.4) bulunmuştur.Operasyondan sonra 16 omuzda (% 42.1) ortalama 9.6 derece elevasyon kaybı, 14 omuzda (% 36.8) ortalama 12.5 derece iç rotasyon kaybı, 19 omuzda ise (% 50) ortalama 12.6 derece dış rotasyon kaybı tespit edilmiştir.Hastalarda dış rotasyon kısıtlılığı açık Bankart tamiri yapılanlarda ortalama 11.6 derece, modifiye Bristow operasyonu yapılanlarda ortalama 14.3 derece idi. İç rotasyon kısıtlılığı açık Bankart tamiri yapılanlarda ortalama 12.5 derece, modifiye Bristow operasyonu yapılanlarda ortalama 12.5 derece idi. Elevasyon kaybı açık Bankart tamiri yapılanlarda 8.6 derece, modifiye Bristow operasyonu yapılanlarda 10 derece idi.Sonuç olarak etyopatogenezinde birçok faktörün önemli olduğu ve 300'den fazla cerrahi yöntemin tedavide kullanıldığı, hastaların günlük yaşam kalitesini oldukça düşüren bu hastalıkta; açık girişimlerde rekürrens oranının düşük olması ve fonksiyonel sonuçların artroskopik girişimler kadar iyi olması, bu ameliyatların günümüzde önemini korumasını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
İn his study; we aimed to compare post operative stability and function of the surgical approachs to habitual anterior dislocation retrospectively in our clinic.Patient whom are operated in ataturk university orthopedics and traumatology department in between 2000-2010 due to recurrent anterior shoulder dislocation were evaluated retrospectively. We have included 38 patients whom could have been routinely controlled out of 59 patients whom had been operated. All the subjects had either modified Bristow operation or open bankart repair.38 shoulders of the 38 subjects were included in this study. 4 of the subjects are female (% 10.5), 34 were male (% 89.5). Youngest patient is 17 year old and the oldest is 60. Mean age is 29.6 years old. 2 of the subjects (% 5.3) are and under 20 years old, 24 (% 63.1) are in between 21- to 30 years old, 7 (% 18.4) are in between 31- to 40 years old, 5 of the subjects (% 13.2) are and over 41 years old.24 (% 63.1) out of 38 subjects were right an 14 (% 36.9) were left shoulder. 26 (% 68.4) are the dominant side where as the 12 (% 31.6) were the non dominant side. 25 (% 65.8) of the subjects had the open bankart repair procedure whereas 13 (% 34.2) had the modified Bristow operation.Time interval between the first dislocation and admittance to hospital were at least 10 months, at most 11 years and the mean is 3.8 years. Dislocation recurrence in between the first dislocation and operation in 15 (% 39.5) of the subjects were in between 4- 10, in 10 (% 26.3) subjects were in between 10-20, in 6 (% 15.8) subjects 20-50 , in 4 (% 10.5) subjects 50-100 and in 3 (% 7.9) subjects over 100 times.Results were evaluated upon the rowe score. The rowe score in 22 (% 57.9) subjects were excellent, in 11 (% 28.9) were good, in 5 (% 13.2) were fair and no poor results have been noticed. According to rowe score evaluation 16 (% 64) out of 25 subjects whom had open bankart repair procedure are excellent, 6 (% 24) are good and the 3 (% 12) were fair. According to rowe score evaluation 6 (% 46.1) out of 13 subjects whom had modified Bristow operation are excellent, 5 (% 38.5) are good and the 2 (% 15.4) were fair.Post operative elevation loss had been noticed in 16 (% 42.1) patients. The mean loss of elevation is 9.6 degrees. In 14 (% 36.8) of the patients internal rotation loss had been noticed. The mean loss of internal rotation is 12.5 degrees. In 19 (% 50) patients external rotation loss had been noticed. The mean loss of external rotation is 12.6 degrees.The mean Post operative external rotation loss in patients who had the open bankart repair procedure is 11.6 degrees, whereas in modified Bristow operation was 14.3 degrees. The mean post operative internal rotation loss in patients who had the open bankart repair procedure is 12,5 degrees, and also in modified Bristow operation was 12,5 degrees. The mean Post operative elevation loss in patients who had the open bankart repair procedure is 8,6 degrees, whereas in modified Bristow operation was 10 degrees.In conclusion more than 300 types of surgical procedures have been described in treatment of this ailment, which have various factors in etiopathogenesis and which compromises the life quality of the patient significantly. Open procedures; having the lesser recurrence rate and as good post operative functionality as the arthroscopic procedures , are still preferred.