Bankart lezyonu ve tamiri
Bankart le sion and its management
  1. Tez No: 102911
  2. Yazar: MUSTAFA HAKAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUHARREM BABACAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
&. İlk çıkıktan sonra uygulanan immobilizasyon Bankart lezyonunun iyileşmesini sağlamamakta fakat rekurrans oluşumunu önlemede etkili olmaktadır. &, Labrum fibrokartilaj yapıda olup avulsiyonu sonrası sekonder iyileşme olmadığından dolayı tedavisi her zaman cerrahidir. &. Anestezi altında yapılacak muayene ile Bankart tamirinde artroskopiye uygun hastalar belirlenebilir. ÖZET Bankart lezyonu her anterior omuz dislokasyonundan sonra büyük bir sıklıkla görülen labrumun anteriorda glenoide yapışma yerindeki detaşmanıdır. Konservatif tedavisi mümkün değildir. Cerrahi tedavisi konusunda hipokrat döneminden bu yana değişik sayısız prosedür tanımlanmıştır. 1950'li yıllardan sonra popülarite kazanan nonanatomik cerrahi rekonstruksiyon ameliyatları omuz hareketlerindeki yüksek kısıtlılık oranı ve diğer komplikasyonlar nedeniyle yerini bugün lezyonun anatomik cerrahi tamirine, Bankart tamirine, bırakmıştır. Bankart tamiri altın standarttır. Açık teknik ya da artroskopik yapılabilir. Açık teknikte absorbable ya da non absorbable ankor vida, sütür uygulanabilir. Burada uygun prosedür için uygun hasta seçimi ve cerrahi yeterlilik ön plandadır. Günümüzde sıklıkla karşılaşılan anterior omuz dislokasyonları büyük bir hasta grubu oluşturmaktadır. Bu retrospektif tez çalışmasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalında 1980 - 2001 yılları arasında tedavi ve takip edilmiş hastalardan ulaşılabilen 19 hastayla görüşüldü. Toplam 21 anterior omuz dislokasyonu olgusu, 2'si bilateral olmak üzere değerlendirmeye alındı. Bu olgulardaki Bankart lezyonları tedavi prosedürleri incelendi. Tekrarlayan habituel omuz dislokasyonlarında oluşan Bankart lezyonunun günümüz koşullarında uygun tamirinin açık teknikle uygulanan Bankart tamirine ek olarak inferior kapsüler şift ameliyatı olduğu düşünüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Bankart lesion is the detachment of labrum in the region of its attachment to the bone of glenoid mostly seen after each dislocation of shoulder joint. Conservative treatment of labral patology is not possible. There have been lots of different types of surgical procedures since the time of Hippocrate. The non anatomical surgical reconstruction operations those which were popular after 1950's are replaced now by the Bankart repair which is the anatomical surgical repair of the Bankart lesion because of the high rates of limitations of shoulder joint in movements and other complications. Bankart procedure is the gold standard. It can be either done by arthroscopically or by an open technique. In an open technique procedure, absorble or nonabsorble anchor and suture can be used. Suitable patient selection and surgical sufficiency should be estimated for a favourable procedure. Nowadays anterior shoulder dislocations are met in a very high rate in group of orthopaedic patients. In this retrospective thesis study we examined 19 patients with whom we could get in contact, those were treated in Istanbul University Faculty of Medicine, Orthopaedics and Traumatology Clinics between the years 1980 and 2001. Including 2 bilateral cases out of 19 patients, 21 anterior dislocation of shoulder joint cases are evaluated. The treatment procedure of Bankart lesions in these cases are investigated. And finally it is concluded that the efficient and suitable repair technique of Bankart lesion in habitual anterior dislocation of glenohumeral joint is in the conditions of todays the open procedure inferior capsular shift operation added to Bankart repair.