Combined effects of foot placement technique and sport specific habitual training on landing mechanics
Ayak yerleştirme tekniği ve spora özgü habituel antrenmanın iniş mekaniği üzerindeki birleşik etkileri
  1. Tez No: 530538
  2. Yazar: GÖKTUĞ ŞANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN ALİ YÜCESOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Spor, Bioengineering, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Doğru teknik, iniş hareketleri sırasında yer tepki kuvvetlerinin (YTK) verimli ve güvenli bir şekilde sönümlenmesini sağlar. Parkur sporcuları (Parkurist) branşlarının gerektirdiği yüksek yükleri karşılayabilmek için ön ayak üzerine indikleri bir teknik (ÖAİ) geliştirmişlerdir. Parkuristler ÖAİ ile geleneksel parmakucu-topuk inişe (PTİ) oranla darbeyi önemli derecede daha fazla sönümlerler. Fakat, parkuristlerin kas-iskelet ve nöromusküler sistemlerindeki adaptasyonlarından dolayı zaten habituel ayak yerleştirme teknikleri (AYT) olan ÖAİ´i daha etkin uygulamaları beklenmektedir. Şu ana kadar, habituel ve/veya tercih edilen AYT´inden bağımsız olarak ÖAİ´in PTİ´den üstünlüğü ve spora özgü habituel antrenmanın (SÖHA) iniş mekaniğini nasıl etkilediği test edilmemiştir. Bu açıklıkları doldurmak için 75 cm´den yapılan iniş hareketi sırasında ÖAİ ve PTİ mekanikleri üç ayrı grupta incelenmiştir (n = 3 x 12): (1) Parkuristler (ÖAİ içeren habituel antrenman), (2) basketbolcular (PTİ içeren habituel antrenman) ve (3) sporcu olmayanlar (habituel antrenman yok). AYT ve SÖHA'ın iniş mekaniği üzerindeki etkilerini incelemek üzere YTK, alt vücut eklem kinematiği, tibialis anterior (TA) ve gastrocnemius medialis (GM) kaslarının aktivasyon paternleri, ve aşil tendonunun, TA ve GM kaslarının mekanik karakteristikleri ölçülmüştür. Sonuçlar göstermiştir ki, SÖHA´a ve tercih edilen AYT´ne bağlı olmaksızın ÖAİ tekniği PTİ tekniğinden şok absorbsiyonu açısından önemli ölçüde daha avantajlıdır. Fakat gruplar, her teknik için benzer şok emilimi değerlerini sağlamak için, SÖHA´ın yarattığı olası adaptatif etkilerden kaynaklandığı düşünülen farklı kinematik ve nöromusküler stratejiler uygulamışlardır. Bu bulgular, sporda veya rekreasyonel aktivitelerde hem uygulayıcılar hem de antrenörler için pratik çıkarımları olabilecek, AYT´nin ve SÖHA´ın iniş mekaniği üzerindeki etkileri hakkında değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Correct technique that provides efficient and safe dissipation of ground reaction forces (GRF) is crucial during landing motions. Parkour practitioners (traceurs) intrinsically developed a landing technique in which they solely land on their forefoot (FFL) to counter extreme loading demands of their practice. Traceurs attenuate impact forces substantially during FFL compared to traditionally used toe-heel landing (THL). However, traceurs are already expected to execute their habitual foot placement technique (FPT), FFL, more efficiently via favorable adaptations in their musculoskeletal and neuromuscular system. Up till now, it has not been tested specifically if FFL is superior over THL in shock absorption, regardless of performers habitual and/or preferred FPT. Additionally, it is not known how sport specific habitual training (SSHT) in FPT affects landing mechanics. Presently, to fill those gaps FFL and THL mechanics were analyzed during drop landings from 75 cm in three groups (n = 3 x 12); (1) traceurs (habitual FFL practice), (2) basketball players (habitual THL practice) and (3) nonathletes (no habitual training). GRF metrics, lower body joint kinematics, activation patterns of tibialis anterior (TA) and gastrocnemius medialis (GM) muscles, and mechanical characteristics of the Achilles tendon (AT), TA and GM were measured to examine the effects of FPT and SSHT on landing mechanics. Results indicate that FFL is considerably advantageous than THL for shock absorption, independently of SSHT and preferred FPT. Furthermore, kinematic and neuromuscular strategies were altered between groups to achieve similar shock attenuation for each technique, based on the potential adaptive effects of their SSHT. These findings present valuable insights into the effects of FPT on landing mechanics which may have practical implications for every practitioner and trainer whether in sports or recreational activities.