Kronik periodontitiste başlangıç periodontal tedaviye ek olarak yara örtücü ajan (periofilm®) uygulamasının klinik ve biyokimyasal etkilerinin incelenmesi
A clinical and biochemical evaluation of local sodium piperacillin delivery
- Tez No: 288485
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, kronik periodontitisli (KP) hastalarda başlangıç periodontal tedaviye ek olarak kullanılan; lokal sodyum piperasilin (Periofilm®) uygulamasının klinik ve biyokimyasal parametreler üzerindeki etkisi incelendi.Çalışmaya sondalama derinliği (SD) ? 5 mm ve gingival indeksi (Gİ) ? 2 olan en az 3 tek köklü dişi bulunan, 10 erkek ve 10 kadın toplam 20 KP'li hasta dahil edildi ve rastgele iki gruba ayrıldı. 1. gruba diş yüzeyi temizliği ve kök yüzeyi düzleştirmesi (SRP), 2. gruba SRP'ye ek olarak Periofilm® (SRP+Periofilm®) uygulandı. 0. ve 90. günde plak indeksi, Gİ, sondalamada kanama, SD, rölatif ataşman seviyesi ve rölatif dişeti kenar seviyesi ölçüldü ve dişeti oluğu sıvısı (DOS) örnekleri toplandı. Biyokimyasal analizler için toplanan DOS örnekleri içerisinde matriks metalloproteinaz-8 (MMP-8) ve matriks metalloproteinaz doku inhibitörü-1 (TIMP-1) seviyeleri enzyme-linked immunosorbent assay yöntemi ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to evaluate the clinical and biochemical effects of local sodium piperacillin (Periofilm®) therapy used as an adjunct to scaling and root planning (SRP) in chronic periodontitis (CP) patients.A total of 20 patients (10 male and 10 female) with pocket depth (PD) ? 5mm and gingival index (GI) ? 2 in at least 3 single-rooted teeth were included and randomly divided into 2 groups. Group 1 received SRP, whereas group 2 received SRP + Periofilm® application. The clinical and biochemical parameters were monitored over a period of 90 days. At 0. and 90. days, plaque index (PI), GI, bleeding on probing (BOP), PD, relative attachment level (RAL) and gingival recession (GR) were measured. At the same days, gingival crevicular fluid (GCF) samples were also collected. After determination of GCF volume, matrix metalloproteinase-8 (MMP-8) and tissue inhibitor of metalloproteinase-1 (TIMP-1) levels were measured by enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA).