Farklı mine pürüzlendirme yöntemleri ile oluşabilecek renk değişikliklerinin in vitro olarak değerlendirilmesi
In vitro evaluation of possible color changes associated with enamel etching methods
- Tez No: 288495
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA IŞIK ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı, üç farklı mine yüzeyi pürüzlendirme yöntemi ile oluşabilecek diş renklenmesinin in-vitro olarak değerlendirilmesidir.Çalışmada ortodontik amaçlarla çekilmiş 315 adet insan küçük azı dişleri kullanılmıştır. Dişler pürüzlendirme yöntemlerine göre %37 ortofosforik asit, asit ve primeri aynı anda uygulamayı sağlayan self-etching primer ve ER:YAG lazer olmak üzere üç çalışma grubuna ayrılmıştır. Her grubun kahve, %0,02 klorheksidin glukonat içeren gargara ve distile suda bekletilen 3 alt grubu bulunmaktadır. Mine pürüzlendirilmesi yapılmayan kontrol grubu dışındaki tüm dişlere ışıkla sertleşen Transbond? XT metal braket yapıştırılmıştır. Grupların yarısı renk solüsyonunda braketli olarak, diğer yarısı braketleri yan kesici pensi ile sökülmüş, yapıştırıcı artıkları 8 bıçaklı tungsten karbid ile temizlenmiş ve Sof-Lex? disklerle cilalanmış olarak bekletilmiştir. Son olarak tüm gruplara %15'lik karbamid peroksit içeren ev tipi beyazlatma ajanı günde 6 saat olacak şekilde, iki hafta boyunca, oda ısısında uygulanmıştır. Başlangıç, braket sökümü, renklendirme ve beyazlatma sonrası diş rengi ölçümleri spektrofotometre ile yapılmıştır. Elde edilen L*, a* ve b* değerleri CIELab cinsinden kayıt edilerek ?E renk farklılığı hesaplanmıştır. İstatistiksel analizler NCSS 2007 paket programı ile yapılmıştır.Çalışma sonucunda elde edilen bulgular, yalnızca braket yapıştırılıp herhangi bir renklendirme ajanı uygulanmadan braketleri sökülen dişlerde ve ortodontik tedavi sırasında braketin altında renklenme oluşmadığını göstermektedir. Braketler sökülüp yapıştırıcı artıkları temizlendikten sonra yapılan renklendirmelerde en fazla renk değişikliği kahve ile oluşmaktadır.Sonuç olarak, dişlerde mine pürüzlendirme yöntemlerinden bağımsız olarak kahve, klorheksidin glukonat ve suya göre daha fazla renklenme oluşturmuş ve daha sonra yapılan beyazlatma etkisi de daha az olmuştur. Asit ve SEP ile yapılan pürüzlendirmelerde benzer renklenme değerleri gözlemlenirken, lazer ile yapılan pürüzlendirmelerin renklenme ve beyazlatma değerlerinde tutarsız sonuçlara rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to evaluate the possible colour changes of three different enamel etching methods.In this study, 315 human premolar teeth extracted for orthodontic purposes were evaluated. Teeth were randomly divided into three treatment groups according to enamel etching methods: Conventional 37 % acid etching, self etching primer and ER:YAG laser. Every group had three subgroup of staining solutions: coffee, mouthwash containing 0,02 % chlorhexidine gluconate and distilled water. In all of the treatment groups, metal brackets were bonded with light cured Transbond? XT. After bonding procedure, half of the samples were stored in the staining solution; whereas, in the other half the brackets were removed and the residuel resin were cleaned with 8 fluted tungsten carbid bur and the teeth were polished with Sof-Lex? discs before staining procedure. Finally, all teeth were subjected whitening with home bleaching agent for 6 hours everyday at room temperature for two weeks. The teeth were measured with a spectrophotometer at baseline, after debonding, after staining and after whitening. L*, a* and b* color parameters were recorded according the CIEL*a*b* and ?E color differences were calculated using the formula. Statistical analyses were performed with NCSS 2007 software package for Windows.According to the data obtained, enamel color does not change much when discoloration procedures are carried out while the enamel surface is protected by the brackets, mimicking the period of orthodontic treatment, or when the teeth are debonded without the use of any discoloration procedure during the experimental period. When discoloration is carried out after debonding and finishing procedures, a substantial color change occurs with coffee.As a result, independent from enamel etching methods, coffee caused more staining than chlorhexidine gluconate and distilled water, and when bleaching was carried out, the teeth in the coffee groups were affected less. In the groups where etching was carried out with phosphoric acid and SEP, similar results were seen with discoloration and bleaching; on the other hand, laser etching showed inconsistent discoloration and whitening values.