Türk çocuklarındaki temporomandibular rahatsızlıklık belirti ve bulgularının sıklığı ve dağılımı
Prevalance of Symptoms and Signs of Temporomandibular Disorders Among Turkish Children
  1. Tez No: 288494
  2. Yazar: BUĞÇE EBEOĞLU ALGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORAY ORAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Amaç: Bu araştırmada, Türk çocuklarındaki TMR bulgu ve belirtilerin dağılımı ve sıklığının amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: AAOP belirlediği kriterler doğrultusunda hazırlanan anket ve muayene formu ile araştırma yürütülmüştür. Araştırma 9-15 yaş aralığında rastgele seçilmiş çocuklar üzerinde yapılmıştır. Çalışmayı oluşturan bireyler karma ve daimi dentisyon olmak üzere 2 grup altında değerlendirildi.Bulgular: Araştırma sonuçlarına göre TMR belirti arasında en sık karşılaşılan belirti başağrısı (%15) ve çiğneme esnasında ağrı (%9,2) olarak tespit edildi. Başağrısı insidansının cinsiyetler arası karşılaştırması sonucunda istatistiksel olarak fark tespit edildi (p0.05).
Özet (Çeviri)
Prevalance of Symtoms and Signs of Temporomandibular Disorders Among Turkish ChildrenAim: The aim of the present study was to record the prevalance of signs and symtoms of temporomandibular disorders (TMD) in Turkish children.Material &Methods: According to AAOP a questionnaire and a clinical examination of signs and symtoms of TMD were performed on 500 randomly selected school children between 9-15 years old. The sample was divided into two groups, 227 with mixed dentition and 273 with permanent dentition.Results: The most common symtoms of TMD were headache (%15) and pain on chewing (%9.2). The incidence of headache was found to be significant between genders (p0.05).