Assessment of the impact of patient education on adherence to antibiotic therapy in ambulatory patients
Ayaktan tedavi gören hastalarda antibiyotik tedavisine uyunçta hasta eğitiminin etkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 288503
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PHİLİP MARTİN CLARK, ÖĞR. GÖR. M. NAZLI ŞENCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Farmasi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Uyunç tedavide daha iyi sonuçlara ulaşmada belirgin bir role sahiptir.Bilgilendirilen hastalar kendilerine reçetelenen ilaçlar hakkında bilinçli oldukları için , hasta eğitimi ile uyunç birbiriyle ilişkilidir. Birçok çalışmada, antibakteriyel ajanların düzgün alınması gereken bir ilaç grubu olduğu belirtilmiştir. Bu çalışmanın amacı antibakteriyel ajan reçetelenmiş hastalarda uyuncu ölçmek ve hasta eğitiminin uyunç üzerindeki etkisini değerlendirmektir.Materyal ve Metot: Bu çalışma, prospektif ve kontrollü bir çalışma olup, Ocak 2010 - Temmuz 2010 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Antibiyotik reçetelenmiş ardışık altmış hasta (31'i çalışma grubu, 29'u kontrol grubu) çalışmaya katıldı. Hastalara biri tedavinin başında; ikincisi antibiyotik tedavisinin sona erdiği günün ertesinde olmak üzere iki farklı anket yapıldı. İlk anket hastaların sosyo-demografik bilgilerini, , hastalıkları ve ilaçları hakkında bilgiye ihtiyaçlarının olup olmadığına dair sorular, ikinci ankette ise antibakteriyel ajanları nasıl kullandıkları ile ilgili sorular içermektedir. Çalışma grubundaki hastalar antibiyotik kullanımı ve antibiyotik direnci hakkında bilgilendirildi. Kontrol grubuna reçetelenen doz rejimi dışında başka bilgi verilmedi.Bulgular ve Sonuç: Bu çalışmada, çalışma ve kontrol grupları arasında eczacı tarafından verilen bilgiye göre doz alımı, doz zamanlaması ve alım ve zamanlama uyuncu (AZU) açısından istatistiksel fark bulunmadı. Yaşlı hastalar zamanlama ve AZU açısından daha uyunçlu bulundu. Diğer katılımcılarla karşılaştırıldığında, daha az miktarda ilaç ve daha kısa sureli tedavi reçete edilen katılımcılarda ilaç alım yüzdesinde artış görüldü.Bu çalışmaya göre, antibakteriyel tedaviye uyunç oranı eczacı tarafından formal olarak bilgilendirilen hastalarda artmış bulundu; ancak bu artış istatistiksel olarak anlamlı düzeyde değildi. Klinik eczacının antibakteriyel tedavideki yararını ve önemini açığa kavuşturmak için daha geniş sayıda katılımcı içeren farklı eğitim türleri ve uyunç ölçüm metotlarını karşılaştıran daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Yaş ve tedavinin süresi ilaç uyumu üzerinde etkilidir. Bu yüzden, uzun süreli antibiyotik tedavisi reçete edilen genç hastalarda düşük uyunç yüzdelerinin gözlemlenebileceği her zaman düşünülmelidir.
Özet (Çeviri)
Aim: Compliance has a crucial role in achieving better therapeutic outcomes. Patient education correlates with compliance because informed patients are more conscious about prescribed medications. In numerous studies, it is pointed out that antibacterial agents are a group of drugs which should be taken properly. The aim of this study is to measure compliance to prescribed antibacterial agents and to evaluate the impact of patient education on compliance.Material and Method: This study was a prospective and controlled trial that was conducted in a community pharmacy between January 2010 and July 2010. Sixty consecutive patients (31 in study group, 29 in control group) receiving prescribed antibiotics were enlisted in this study. Patients were asked to complete two different questionnaires; the first one was conducted before starting the treatment; and, the second one was conducted the day after the antibiotic therapy ended. The first questionnaire included questions about socio-demographic characteristics of patients, whether patients needed information about their diseases and usage of their drugs, and in second questionnaire, how they used their antibacterial agent. Patients in study group were informed about antibiotic usage and antibiotic resistance. Instead of prescribed dosage regimen, no information was given to control group.Results and Conclusion: In this study, there were no statistical differences found between study and control groups in terms of dose taking, dose timing and administration and timing compliance (ATC) according to information given by pharmacist. Older patients were found more compliant regarding to timing and ATC. Comparing the other participants, increase in the percentage of medication intake was seen in the participants who were prescribed fewer amounts of medication and shorter length of treatment. According to this study, compliance rates of antibacterial therapy were found increased in the patients formally informed by a community pharmacist; but the level of this increase was not statistically significant. To clarify the benefit and importance of clinical pharmacist in compliance to antibacterial therapy, further research with larger number of participants comparing different types of educational interventions and measuring methods of compliance are needed. Age and length of treatment are effective on medication compliance. Therefore, it should be always considered that low medication compliance rates can be observed in long-term antibiotic therapy prescribed patients as well as younger patients.