Forecasting and fleet planning model for THY
  1. Tez No: 28850
  2. Yazar: ÖZALP VAYVAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALP SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Hava taşımacılığı sektörü yüksek teknoloji gerektiren bir sektördür. Yüksek teknoloji de yüksek maliyet demektir. Bu sektördeki şirketler sürekli kendilerini yenilemek zorundadırlar. Çünkü; teknoloji her geçen gün ileriye git mektedir. Bu sektördeki şirketler arasında büyük bir rekabet görülmektedir. Fakat, THY uluslararası hava taşımacılığı birliğine üye olmasından dolayı diğer özel havayollarına göre belirgin bir üstünlüğü vardır. Bütün havayolları şirketleri hemen hemen aynı problemleri yaşamaktadırlar. Bu problemler tarife, personel, filo planlaması gibi problem lerdir. Bu problemleri bir an evvel çözmek veya en azından asgariye indirmek THYna talebi arttıracak, sonuçta da böylece kâr maksimize edilecektir. \ Bu tezin amacı, iyi bir filo planlaması yapmak ve hangi hip uçak için hangi operasyon türünün (iç hat, dış hat) yararlı olacağım doğrusal programlama vasıtasıyla çözmektir. Bu amaçla çalışmada 1992 ve 2000 seneleri için iki ayrı model kurularak doğrusal programlama vasıtasıyla THY için optimum filo planlaması yapılmıştır. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Air transportation sector is the one which requires high technology. High technology means high cost. The companies in this sector have to renew themselves. Because, technology is developing more day by day. There is a big competition which can be seen clearly among the companies in this sector. But, because its membership to IATA of THY has a clear superiority against the other private airlines. All airlines almost have the same problems. These are the problems such as time table, personnel and fleet planning. To solve most of these problems or to lessen them to a certain extent will give the THY the opportunity to have de mand. As a result, the profit will maximize. The aim of this thesis is to make a good fleet planning and is to find out what kind of operations (domestic, international) will be useful for what kind of airplanes through Linear programming. Two separate models have been set up for the year 1992 and 2000, and so the optimum fleet planning has been made for THY. Ill