Orta ve ağır travmatik beyin hasarı oluşturulmuş sıçanlarda hiperbarik oksijen uygulamasının kognitif ve motor fonksiyonlara etkisi
The effects of hyperbaric oxygen on cognitive and motor functions in moderate and severe traumatic brain injured rats.
- Tez No: 288519
- Danışmanlar: PROF. DR. MAİDE ÇİMŞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Nöroşirürji, Neurology, Neurosurgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmamızın amacı travmatik beyin hasarı (TBH) sonrasında uygulanan Hiperbarik Oksijen'in (HBO) bilişsel ve motor fonksiyonlara etkisinin araştırılmasıdır.Gereç ve yöntemler: Bu deneysel çalışmada, 225 adet Sprague Dawley sıçan kullanıldı. Ön çalışmanın ardından lateral sıvı perküsyon modeli ile orta TBH (27 sıçan) ve ağır TBH (28 sıçan) oluşturulmuş gruplar ile kontrol (20 sıçan) ve sham (21 sıçan) grupları hava ve Hiperbarik Oksijen (HBO) uygulanmak üzere ikiye ayrıldı. HBO protokolü 2.2 ATA'da 1 saat süreyle %100 oksijen idi.HBO uygulaması travma günü ve posttravmatik 2. ve 3. günler uygulandı. 3 günlük HBO sonrasında hayvanlara davranış testleri yapıldı. Test sırasında 4 gün boyunca HBO uygulanmadı. Sonraki 3 gün boyunca tekrar HBO uygulandı. Aralıklı tedavi hayvanlar postravmatrik 25.gün sakrifiye edilene kadar, 1. 2. 3.- 8. 9. 10.- 15. 16. 17.- 22. 23. ve 24. günlerde olmak üzere, sürdü. Hayvanlar her 3 seans HBO uygulaması sonrası barnes maze, kompozit nöroskor, grip strength meter ve rotarod testleri ile analiz edildi.Bulgular: Test sonuçları ``ki-kare'', ``Fisher'', ?tek yönlü varyans analizi? (one-way ANOVA), ve post-hoc ?Tukey HSD, ?Tekrarlı ölçümlerde ANOVA? ve post-hoc ?LSD (least significant difference)?, ?Mann-Whitney U?, ?Kruskal-Wallis tek yönlü varyans analizi?, ``Pearson'' ve ``Spearman'' korelasyon testleri ile istatistik analize tabi tutuldu. Bu testler sonucunda TBH oluşturulmuş HBO uygulanan sıçanlarda bilişsel ve motor kaybın HBO uygulanmayan gruba göre anlamlı bir şekilde az olduğu görülmüştür. Barnes maze- vizit testinde anlamlılık değerleri p=0.01, p=0.05, kompozit nöroskor testinde p=0.01, p=0.05, grip strength meter testinde p=0.004, p=0.006, p=0.009, p=0.02, p=0.04, p=0.05 bulundu. Çalışma sırasında HBO uygulamasına bağlı herhangi bir yan etkiye rastlanmamıştır.Sonuç: Bu çalışmanın sonuçları sıçanlarda oluşturulan TBH'nda erken dönemde uygulanan HBO'in hayvanların post-travma dönemindeki davranışsal test sonuçlarını iyileştirdiğini göstermiştir. Bulgularımız, HBOT'nin TBH'nda gelişen ikincil beyin hasarının önlenmesi ve tedavisinde önemli bir tedavi enstrümanı olabileceğini düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the effects of Hyperbaric Oxygen (HBO) application on cognitive and motor functions on traumatic brain injured (TBI) rats.Materials and Methods: In this experimental animal study 225 male Sprague- Dawley young adult rats (>12 weeks) were used. After preexperiment, using lateral fluid percussion model, moderate (n:27) and severe (n:28) traumatic brain injuried (TBI) groups were constituted. These two groups, as well as control (n:20) and sham (n:21) groups were divided into two arms each, as air and HBO groups. The HBO protocol was daily 1 hour 100% oxygen at 2.2 ATA. This application was done on the day of TBI, posttraumatic day 2 and 3. After 4 days resting period for the tests HBO was repeated the following 3 days and continued until the animals gets sacrified on the 25th day posttrauma. Thus, HBO were applied on the days of 1. 2. 3.- 8. 9. 10.- 15. 16. 17.- 22. 23. and 24th after TBI. Animals were analysed on the days following the each third HBO treatment with barnes maze, composite neuroscore, grip strength meter and rotarod tests.Results: Test results analyzed with ``chi-squared??, ``Fisher??, ?one-way ANOVA? and ?Tukey HSD, ?repeated measures of ANOVA? ve post-hoc ?LSD (least significant difference)?, ?Mann-Whitney U?, ?Kruskal-Wallis?, ``Pearson?? and ``Spearman?? correlation tests. TBI+ HBO animals were performed better in all behavioral tests than the TBI+air groups. P values were p=0.01, p=0.05 for barnes maze- visit test, p=0.01, p=0.05 for composite neuroscore test, p=0.004, p=0.006, p=0.009, p=0.02, p=0.04, p=0.05 for grip strength meter test. No side effects of HBO was seen during and after the treatments.Conclusion: It is our conclusion that the early treatment of traumatic brain injured animals with repeated applications of HBO improves the outcome in behavioral testing. Our results suggest that HBOT may be of benefit in preventing the secondary injury in TBI.