Yeni tanı multipl myelomda serum timidin kinaz aktivitesi ile hastalık evresi ilişkisi
Serum tyhmidine kinase activity in newly diagnosed multiple myeloma and its correlation with the stage of the disease
  1. Tez No: 288520
  2. Yazar: TUĞRUL ELVERDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ KALAYOĞLU BEŞIŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
Amaç: MM B hücrelerinin klonal hastalığıdır. Klonal plazma hücreleri ve mikroçevre ilişkisi hastalığın biyolojisi ve kliniğini belirler. Timidin kinaz aktivitesi solid tümörler, lenfoproliferatif hastalıklar ve bazı yıkımın arttığı durumlarda (travma, cerrahi, viral infeksiyon) serumda ölçülebilir düzeye ulaşır. B12 eksikliği yalancı pozitifliğe sebep olur. Yeni tanı konulmuş MM hastalarında evre, kromozom kusuru ile serum TK aktivitesi ilişkisinin araştırılması amaç edildi. İkincil amaç tedavide yön belirleyicini araştırmak olarak belirlendi.Yöntem: Yeni tanı konulmuş MM hastalar (n=53) ve kontrol grubu: plazma hücre hastalığı olmayan hastalar (n= 47) çalışmaya katıldı. Tanı sırası rutin biyokimya, kan sayımı, kemik tarama, kemik iliğinden sitogenetik inceleme yapıldı. Serum timidin kinaz aktivite tayini amacıyla bromodeoksiüridin bazlı ELİSA yöntemiyle ölçüldü ve fotometre ile kantitasyon yapıldı, sonuçlar ng/ml cinsinden bildirildi.Bulgular: Çalışmaya hasta grubunda 53, kontrol grubunda 47 olgu katıldı.
Özet (Çeviri)
Background: MM is a clonal disease. Clonal B cells and their communication with the bone marrow microenvironment are primary determinants of disease biolgy and prognosis. Serum tymidine kinase activity reach measureable levels in neoplasms like lymphoproliferative disorders or solid tumors or in non-neoplastic diseases like B12 defieciency or non-neoplastic conditions such as traumas, fractures ,viral diseaeses. We aimed to investigate the correlation between chromosomal aberations, clinical staging systems and STKA in newly diagnosed MM patients. Our secondary goal was to evaluate STKA as a follow up marker.Methods : Newly diagnosed MM patients(n=53) and people withou MM (n=47) were evaluated for STKA.