Endometriozis olgularında CA-125, östradiol ve İGF-1 değerleri evreleme arasındaki korelasyon
The correlation between CA-125, estradiol, İGF-1 levels and disease stage in patients with endometriosis
  1. Tez No: 288521
  2. Yazar: BELGİN ESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FECRİ ALEM SEVİLEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Endometriozis Olgularında CA ? 125, Östradiol, İGF -1 Değerleri Evreleme Arasındaki KorelasyonAMAÇ: Çalışmada endometriozisi olan ve olmayan olguların serum CA ? 125, Östradiol, İGF-1 değerlerini karşılaştırmak, laparoskopi ile endometriozis tanısı konan vakalarda bu belirteçlerin evreleme ile korelasyonu olup olmadığını ortaya koymak amaçlanmıştır.GEREÇ VE YÖNTEM: Etik Kurulu onayı alındıktan sonra Mart 2010 ? Mayıs 2011 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'na başvuran olgular çalışmaya alındı. Bu olguların 27'si laparoskopi yapılmış ve endometriozis tanısı olan hasta grubu, 57 olgu kontrol grubu olarak belirlendi. Adetin 3.günü alınan kan örneklerinde CA ? 125, Östradiol ve İGF ? 1 çalışıldı.BULGULAR: Olguların medyan yaşı 31 ( min?max: 18?48 ) saptandı.
Özet (Çeviri)
The correlation between CA ? 125, estradiol, İGF -1 levels and disease stage in patients with endometriosisOBJECTİVE: To compare Ca ? 125, estradiol and İGF ? 1 levels between the groups of patients with endometriosis and without endometriosis. To evaluate the correlation of these marker levels and the endometriosis stages whose stages had been assessed by laparoscopyMATERİAL AND METHOD: İn this study, by the permission of Ethics Board, we included parients who resorted to İstanbul University İstanbul Medical Faculty Department of Gynecology and Obstetrics between March 2010 ? May 2011. 27 patients who underwent laparoscopy was diagnosed with endometriosis; whereas 57 patients was the control group. Plasma levels of CA ? 125, estradiol and İGF ? 1 are analyzed at the third day of menstrual cycle.RESULTS: Median age of the patients was 31 ( min-max: 18-48 ).