Rektal kanserin neoadjuvan kemoradyoterapi öncesi ve sonrası değerlendirilmesinde difüzyon MRG
Diffusion- weighted MRI for pre-and post-neoadjuvant chemoradiotherapy evaluation of rectal cancer
- Tez No: 288522
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLGÜN ENGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaçlar- Lokal ileri rektal karsinomda neoadjuvan kemoradyoterapi (KRT)'ye yanıtı belirlemek amacıyla difüzyon ağırlıklı (DA)-MRG ile tedavi öncesi ve sonrası difüzyon katsayısı (apperent diffusion coefficient-ADC) ve difüzyon sinyal değişimlerinin prospektif olarak değerlendirilmesiHastalar ve yöntemler: Neoadjuvan KRT ve sonrasında cerrahi uygulanan lokal ileri rektal kanserli 30 hasta (ortanca yaş 54.3 yıl) bu çalışmaya alındı. Tüm hastalar KRT öncesi ve sonrası 1.5-Tesla MRG ile standart TSE and DA-MRG (b değerleri 50, 400, 800 s/mm²) ile değerlendirildi. KRT öncesi ve sonrası tümör ve lenf nodu sinyal intensitesi (çok yüksek, yüksek, orta, düşük, sinyal yok olarak skorlandı) ve ADC değerleri kayıt edildi ve istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Tümör regresyon skorları (RS) da kayıt edildi. Cerrahi sonrası patolojik sonuçlar ile karşılatırıldı.Bulgular: Tedavi öncesi tümörlerin hepsi DA-MRG ile yüksek intensiteli olarak görüntülendi. KRT'yi takiben tümör ve lenf nodu sinyal intesitelerinde belirgin azalma görüldü. Tedavi öncesi ve sonrası normal görünümlü rektal duvarın ADC değerlerinde anlamlı farklılık bulunmadı (p=0.09, z=1.8). Rektal tümörlerde tedavi öncesi ve sonrası ADC değerleri anlamlı olarak farklı bulundu (p=
Özet (Çeviri)
Objective: To prospectively determine whether analyzing pre- and post-chemoradiotheraphy (CRT) change in the apperent diffusion coefficient (ADC) values and signal intensity, diffusion-weighted magnetic resonance imaging (DW-MRI) would accurately predict favorable responders for locally advanced rectal cancer.Patients and methods: Thirty patients (mean age 54.3 years) with locally advanced rectal cancer who underwent CRT and subsequent surgery were included in this study. All patients were evaluated pre-and post-CRT by 1.5-Tesla MRI with standardized TSE and DW-MRI (b values 50, 400, 800 sec/mm²). Tumor and lymph node signal intensity (was scored as very high, high, medium, low, no signal) ADC values pre- and post- CRT were recorded and compared statistically. Tumor regression scores (RS) were also recorded. The results were compared with postoperative pathological reports.Results: Before treatment all tumors were visible and hyperintense on DW-MRI. Following CRT, signifanctly reduction in signal intensity in the tumor area and lymph nodes were seen. No significant difference were found between pre- and posttreatment ADC values in normal appearing rectal wall (p=0.09, z=1.8). Pre- and post-treatment ADC values obtained from rectal tumor were significantly different (p=