Neoadjuvan kemoradyoterapi alan rektum kanserli hastalarda tedaviye yanıtın mrg ile yapılan morfolojik, volümetrik, fonksiyonel ölçümler ve tekstüre analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of response to treatment in patients with rectal cancer receiving neoadjuvant chemoradiotherapy with morphological, volumetric, functional measurements and texture analysis performed by MRİ
- Tez No: 659342
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA HİLAL ADIBELLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışmada neoadjuvan kemoradyoterapi (KRT) alan lokal ileri evre rektum kanserli olgularda, morfolojik, volümetrik ve fonksiyonel Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) parametrelerinin ve MRG tekstüre analizinin, tedaviye yanıtı öngörmede ve preoperatif dönemde tedaviye yanıtı değerlendirmede katkısını göstermeyi amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Retrospektif çalışmamıza, Aralık 2017-Aralık 2020 tarihleri arasında neoadjuvan öncesi ve sonrası MRG uygulanan 32 hasta (21 erkek, 11 kadın; ortalama yaş 61,88±12,64) dahil edildi. Neoadjuvan tedaviye yanıt, tam yanıt ve kısmi yanıt olarak iki gruba ayrıldı. Pre-post KRT T2A, ADC ve kontrastlı T1A sekanslarla morfolojik, volümetrik ve fonksiyonel kantitatif analizler, MRG tekstüre parametreleri kaydedildi. İki grup arasındaki karşılaştırmalarda Mann Whitney U istatistiksel analizi kullanıldı. Değişkenler arasındaki uyum Kappa ve Kendal's Tau b uyum analizleri ile ROC analizleri kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 32 hastanın beşinde (%15,6) tam yanıt izlendi. Tam yanıt ile kısmi yanıt grupları arasında, pre-KRT MRG morfolojik ve volümetrik parametrelerden istatistiksel fark saptanmadı. Pre-KRT MRG'de yalnızca fonksiyonel parametre olan ADC ortalama değeri tam yanıt ile kısmi yanıt grupları arasında anlamlı bulundu (p: 0,048). Tam yanıt gösteren grupta ortalama ADC değeri daha yüksek olup tam yanıt ile kısmi yanıtı ayırmada pre-KRT ADC cut-off değeri 953,7x10-6 mm2/sn alındığında duyarlılık %66, özgüllük %84 olarak hesaplandı. Post-KRT morfolojik parametrelerden en uzun çap (p: 0,001) ve bidirectional ölçüm (p: 0,042), volümetrik parametrelerden hem T2A hem de DAG volüm tam tanıt ve kısmi yanıt grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p değeri sırasıyla; 0,005; 0,008). Volümetrik parametrelerden T2A volüm regresyonu belirlemede DAG volüme göre üstün bulundu (T2A volüm AUC: 0,869 ve DAG volüm AUC: 0,853). Tam yanıt ile kısmı yanıtı ayırmada post-KRT ADC cut-off değeri 1084,2x10-6 mm2/sn alındığında duyarlılık %100, özgüllük %53 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the contribution of morphological, volumetric and functional Magnetic Resonance Imaging (MRI) parameters and MRI texture analysis in predicting response to treatment and evaluating post-treatment response to treatment in patients with locally advanced rectal cancer receiving neoadjuvant chemoradiotherapy (CRT). Material Method: In our retrospective study, 32 patients (21 males, 11 females; mean age 61.88 ± 12.64 years) who underwent MRI, including diffusion-weighted (DW) and contrast-enhanced (CE) sequences, before and after completion of CRT between December 2017-December 2020. Response to neoadjuvant therapy was divided into two groups as complete response and partial response. Morphological, volumetric and functional quantitative analyzes and MRI texture features were recorded with pre-post CRT T2W, ADC and contrast-enhanced T1W sequences. Mann Whitney U statistical analysis was used for comparisons between the two groups. Compliance between the variables was evaluated using Kappa and Kendal's Tau b compliance analyses and ROC Analyses. Result: Complete response was observed in five (15.6%) of 32 patients included in our study. There was no statistically significant difference between complete response and partial response groups in pre-CRT MRI morphological and volumetric parameters. In pre-CRT MRI, only the mean ADC value, which is a functional parameter, was significant between the complete response and partial response groups (p: 0.048). Pre-CRT, the mean ADC value in the complete response group was significantly higher than that in the patrial response group. The cut-off ADC value for discriminating between the complete response and the partial response before treatment was determined to be 953,7x10-6 mm2/s and the sensitivity, 66%; specificity, 84%; respectively. In post-CRT MRI, the longest diameter (p: 0.001) and bidirectional measurement (p: 0.042), which are the morphological parameters, both T2A and DWI volume which are the volumetric parameters were found to be statistically significant between the complete response and partial response groups (p; 0.005, 0,008 respectively). For the post-CRT measurements, AUCs were 0.869 for T2W volumetry, 0.853 for DWI volumetry. Post-CRT volumetry on T2W images was significantly more accurate than was post-CRT volumetry on DW images. The cut-off ADC value for discriminating between the complete response and the partial response after treatment was determined to be 1084,2x10-6 mm2/sn and the sensitivity, 100%; specificity, 53%; respectively.