Sıçan inferior epigastrik ada flebinde koenzim Q10'un venöz reperfüzyon hasarını önleyici etkisi
Protective effect of coenzyme Q10 on venous ischemia reperfusion injury in rat inferior epigastric island flap
- Tez No: 288523
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Flepler plastik cerrahide yaygın olarak kullanılan rekonstrüksiyon seçeneğidir. Primer ve sekonder iskeminin her ikisi de serbest ve pediküllü fleplerde sıkça görülebilmektedir. Bu durum iskemi reperfüzyon hasarına yol açarak parsiyel flep kaybına neden olabilir. Klinikte daha sık görülen venöz iskemidir. Venöz iskemi arteriyel iskemiden daha zararlıdır. Venöz iskemide acilen önlem alınması gerekir. Venöz iskeminin düzeltilmesi sonrasında tekrardan perfüze olan bölgelerde ortaya çıkan serbest radikaller; membran lipitlerini, DNA sarmal zincirini ve proteinleri oksitleyerek hücreye zarar verir ve hücre ölümüne neden olurlar.CoQ10 endojen sentezlenen bir antioksidandır. CoQ10'un etkileri arasında, lipit, protein ve DNA peroksidasyonunu önlemek, nitrik oksit salınımı sitümüle ederek endotel disfonksiyonunu engellemek, mitokondride solunum zincirinde görev almak, LDL gibi lipoproteinleri oksidasyondan koruyarak antiaterosklerotik etki göstermek, anti-inflamatuar etki göstermek bulunmaktadır. Bu çalışmada CoQ10'un antioksidan özelliği 18 adet erkek erişkin Sprague-Dawley cinsi sıçanda, epigastrik ada flebinde venöz reperfüzyon hasarı oluşturarak araştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda 200 mg/kg/gün dozunda 8 hafta süreli CoQ10 replasmanının, venöz reperfüzyon hasarına bağlı flep nekroz oranını azalttığı aynı zamanda süperoksit dismutaz ve indirgenmiş glutatyon düzeylerini yükseltirken malondialdehit düzeylerini düşürdüğü saptanmıştır. Bu veriler doğrultusunda CoQ10'un venöz reperfüzyon hasarında kullanılabilecek faydalı bir antioksidan olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Flaps are the reconstruction alternatives which mostly used in plastic surgery. Both of primer and seconder ischemia might commonly occur in free and pedicled flaps. In this circumstances it can cause partial flap failure due to ischemia-reperfusion injury. Venous ischemia is more commonly encountered in clinical applications. Venous ischemia is more dangerous than arterial ischemia. It should be taken precaution when venous ischemia occurs. After improvement of venous ischemia free radicals might form in reperfusated area and can oxidate of membrane lipits, helical chain of DNA, protein compunds and cause to death of the cell.CoQ10 is an endogenously synthesized antioxidant. CoQ10?s effects consist of preventation of lipits, proteins and DNA from peroxidation, counteraction of endothelial dysfunction via stimulating endothelial release of nitric oxide, electron carriation in mitochondria, protection of lipoproteins such as LDL as anti-atherosclerotic property and acting as an anti-inflammatory role. In this study, antioxidant effects of CoQ10 were investigated on ischemia-reperfusion injury in rat epigastric island flap by creating veneous reperfusion injury in 18 adult male Sprague-Dawley rats. By the end of the study, it is observed that oral supplementation in a dose of 200 mg/kg/day during a period of 8 weeks, CoQ10 diminished rate of flap necrosis due to venous reperfusion injury and in additionally elevated levels of superoxid dismutase with reduced glutathione while reducing level of malondialdehyde. In consideration of these parameters, it is concluded that CoQ10 is a benefical antioxidant agent which can be used in venous reperfusion injury.