Kliniğimizde koklear implant ameliyatı olmuş hastaların implant yaşına göre işitsel performanslarının analizi, yaş ve demografik özelliklere göre karşılaştırılması
The impact of age,social and demographic features on auditory performance of cochlear implanted patients in our clinic
- Tez No: 288530
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUFHAN SÜOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
İşitme kaybı olan çocukların uygun amplifikasyon olmaksızın veya amplifikasyon yetersiz ise uygun endikasyonda koklear implant olmaksızın işitsel performanslarının ve dil gelişimlerinin işitme kaybı olmayan bir çocuktaki işitsel performans ve dil gelişimine benzer olması imkansızdır. Çok ileri derecede prelingual dönemde işitme kaybı olan çocukların koklear implant uygulanması tek başına bu sorunu çözmeyecektir. Optimum düzeyde ve kalitede işitme eğitimleri ile ancak yaşıtlarının işitsel performansına ve dil gelişimine ulaşılabilmektedirler. Hastalara bu süreçte etkili olabilecek sosyal, demografik ve ekonomik birtakım özellikler mevcuttur.Amaç: Bu çalışma kliniğimizde prelingual işitme kaybı nedeni koklear implant ameliyatı olmuş çocuk hastaların sosyal ve demografik özelliklerini araştırmak ve bu özelliklerin koklear implant kullanımı sonrası alıcı ve ifade edici dil gelişim performansları üzerine etkilerini araştırmak amacıyla yapıldı.Hastalar ve yöntem: Çalışmaya nisan 2006 ve nisan 2010 yılları arasında implant yapılmış preligual işitme kayıplı hastalar dahil edildi. İmplant kullanım sürelerine göre değerlendirilerek 36 ay üstünde implant deneyimi olan hastalar içinde implant yaşı ile birlikte ebeveynlerin eğitim düzeyi, ailenin aylık ortalama geliri, kardeş sayısı gibi çeşitli sosyodemografik özellikler araştırıldı. Bu gruplar İfade Edici ve Alıcı Dil Testinin Alıcı Dil Kelime Alt Testi ve İfade Edici Dil Kelime Alt Testinin uygulanması ile test edildi. Daha sonra bu sonuçların implant yaşından,sosyal ve demografik özelliklerden etkilenip etkilenmediği SPSS.17.0 programı ile Mann-Whitney U ve Pearson Korelasyon Analiz Testleri ile analiz edilerek araştırıldı.Sonuçlar: Hastalarda özellikle implant yaşı olmak üzere, anne eğitim düzeyleri ve ailelerin ekonomik durumlarının işitsel performanslar ve dil gelişimi üzerinde etkili olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
It is impossible for a child who has hearing loss to catch a nomally hearing child in development of language and in auditory performance without amplification or cochlear implant. But implantation of cochlear implants do not dissolve this problem solely. It is necessary to put implanted children in an qualified and sufficient education program . Catching the level of language and auditory performance of a normally hearing child is only possible with these qualified and sufficient educational programs. There are also some other factors effecting these process like some socio-economic and demographic factors.Aims: Social and demographic effects on language development and auditory performance in cochlear implant patients was observed in our clinic.Methods: Participants were from a retrospective study of children who were prelingually implanted between April,2006 and April,2010 and had an implant experience over 36 months.. Comprehensive receptive and expressive vocabulary tests and also auditory performance tests were performed in these patients. Also some social and demographic features like gender, implant age, parents? educational level and monthly income..etc. were observed.Results: Both expressive and receptive language performances over 36 months of implant experience were significantly associated with implant age ,parents? socio-economic status like educational level and monthly income.Results were analyzed with SPSS 17.0 programme by using Mann-Whitney- U and Pearson Correlation Analysis.Conclusions: The results demonstrate the importance of early implantation with early diagnose and providing better socio-economic status to parents.