İn vitro fertilizasyon öncesi ofis histeroskopinin önemi
Importance of office hysterescopy prior to ivf
  1. Tez No: 288532
  2. Yazar: YUSUF KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ERGUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı IVF yapılacak hasta grubuna, IVF öncesinde ofis histeroskopi uygulanarak, intrauterin patolojilerin saptanması, patoloji saptanan grupta ofis şartlarda cerrahi düzeltme yapılarak, takip eden IVF sürecinde canlı doğum oranlarının karşılaştırılması ve maliyetler üzerine olası katkılarıÇalışmanın yapıldığı yer: İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Reproduktif Endokrinoloji ve İnfertilite Bilim DalıYöntem ve Gereçler: 2008 Haziran ve 2010 Kasım ayları arasında infertilite polikliniğine başvuran, rutin değerlendirme sonucunda, IVF kararı alınan hastalara, ofis histeroskopi ve intrauterin patolojilerin saptanarak düzeltilmesi halinde gebeliğe olası katkıları hakkında ayrıntılı bilgi verilerek hasta onamı alınan yüz hasta Grup II (n=100) olarak belirlendi. Aynı süreçte IVF uygulanan ancak ofis histeroskopisi uygulanmayan hastalar kontrol grubu Grup I (n=398) olarak belirlendi.. Ayrıca ofis histeroskopi uygulanan normal uterin kavite saptananlar Grup IIa (n=59), intrauterin patoloji saptananlar ise Grup IIb (n=41) olarak ikiye ayrılarak kontrol grubu ile canlı doğum oranları karşılaştırıldı. Ayrıca gruplar arasında NNT değeri saptanarak maliyetlere olan olumlu yansımalar saptandı.Bulgular: Gruplar arasında yaş, infertilite süresi, infertilite etyolojisi, bazal FSH, LH, E2 değerleri ve transfer edilen embriyo sayıları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Grup II'de intrauterin patoloji sıklığı % 41 olarak (endometrial polip % 23, uterus subseptus/arkuatus % 13, submüköz myom % 3, intrauterin sineşi/kronik endometritis % 2) saptandı. Grup I ve Grup II'de canlı doğum oranları sırasıyla % 18.3 ve % 26 olarak bulundu. Her iki grup arasında canlı doğum açısından istastistiki bir fark saptanmadı (p>0.08).
Özet (Çeviri)
Purpose: This research aims to determine the statistical efficiency of office histeroscopy, that is performed before IVF procedure, on the live birth rate and cost efficiency perspective. Specifically, the effects of detecting intrauterin pathologies and fixing them via operations on office environment are examined.Setting: Academic tertiary institute.Methods and Materials: During the period of June 2008 and November 2010, the patients, that are admitted to the infertility clinic and an IVF cycles planned after routine checks, are given detailed information on the office histeroscopy and its possible effects on increasing the chance of pregnancy. Among these patient, 100 of them are labeled as Group II (n=100) with their consent. During the same process, a control group Group I (of size n=398) is formed among the patients who get IVF tratment without the office histeroscopy. Further, the ones that are applied office histeroscopy and that are detected to have regular uterus cavity labeled as Group IIa (n=59), whereas the ones diagnosed with intrauterin patalogy formed Group IIb (n=41). This way, these groups are contrasted with the control group on the basis of their live birth rates. Moreover, NNT(Number Needed to Treat) values among the groups are evaluated so as to obtain cost comparison metrics.Results: No statistically meaningful difference is detected between the age difference among the groups, duration of infertility, infertility ethiology, base FSH, LH, E2 values ve and number of embrios transferred. The pathological frequency of the intrauterin for Group II is determined to be % 41 (endometrial poyip % 23, uterus subseptus/arcuatus % 13, submucous myom % 3, intrauterine synechia/chronic endometritis % 2). The live birth rates for Group I and Group II is found to be % 18.3 ve % 26, respectively. No significant statistical difference is observed between the live birth rates of these groups (p>0.08).