Nebivolol'ün deneysel aortik iskemi reperfüzyon modelinde femoral arter ve böbrek hasarı üzerine nitrik oksit aracılı etkileri
Nitric oxide mediated effects of Nebivolol in experimental aortic ischemia reperfusion injury on femoral artery endothelium and kidney
  1. Tez No: 288541
  2. Yazar: BENGÜHAN SÜRMEN AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK ALPAGUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, infrarenal abdominal aorta oklüzyon-reperfüzyon sonrası femoral arter ve böbreklerde oluşan iskemi-reperfüzyon hasarına Nebivolol'ün etkisini araştırmaktır.Materyal ve Metod: 24 adet ortalama ağırlığı 250 ile 350 gr olan erkek sağlıklı Wistar Albino türü beyaz sıçan kullanıldı. Denekler rastgele ve eşit sayıda (n:8) olarak üç gruba ayrıldı. Kontrol grubunda, deneklere laparotomi ve infrarenal abdominal aorta diseksiyonu yapıldı fakat İAA'ya oklüzyon uygulanmadı. Aortik iskemi reperfüzyon ve tedavi gruplarına sol renal arter çıkısı altından abdominal aortaya kros klemp uygulandı.Tedavi grubuna iskemiden önce üç gün 2,5 mg/kg/gün Nebivolol orogastrik yolla tek doz uygulandı. İskemi sonrası iki gün tedaviye devam edildi. Deneklerin femoral arter ve böbrekleri cerrahi prosedürü izleyen 48 saatlik takip sonrasında alındı. Malondialdehit, glutatyon, glutatyon peroksidaz ve süperoksit dismutaz düzeyleri biyokimyasal olarak ölçüldü. Ayrıca histolojik inceleme ile sonuçlar korele edilmeye çalışıldı. Farkları belirlemede Mann Whitney U ve Kruskal-Wallis testi kullanıldı.Tartışma: İR grubunda GSH değerleri kontrol grubuna göre anlamlı yüksek bulundu. İR grubunda MDA, SOD ve GSH-Px değerlerinde kontrol grubuna göre anlamlı değişiklik saptanmadı. İR+Nebivolol grubunda GSH değerleri İR grubuna göre anlamlı yüksek bulundu ancak İR+Nebivolol grubunda MDA, SOD, GSH-Px değerlerinde diğer gruplara göre anlamlı değişiklik saptanmadı. Histopatolojik incelemede femoral arter HE kesitlerinde endotel hücrelerinde gruplar arası belirgin değişiklik gözlenmedi. Börek doku kesitlerinde ise İR grubunda bowman kapsül aralığında genişleme bulgusu (+) hafif iken, tübülüs epitelinde dejenerasyon, tübülüs epitelinde nekroz ve damarda konjesyon bulgusu (++) orta derecede tespit edildi. İR+Nebivolol grubunda ise bu parametrelerin daha düşük olduğu görüldü.Sonuç: Bu çalışmanın sonuçları, Nebivolol'ün infrarenal aortik iskemi reperfüzyonu sonrası femoral arter endoteli ve böbrekte oluşan iskemi reperfüzyon hasarını azalttığını bilimsel olarak gösterememektedir fakat koruyucu etkinliği olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to examine the effect of Nebivolol on ischemia reperfusion injury at femoral artery endothelium and kidneys after occlusion reperfusion of infrarenal abdominal aorta in rat.Material and Method: 24 healthy male Wistar Albino white rats with an average weight of 250 to 350 g were used. The subjects were randomized in equal numbers (eight per group) into three groups. Control group underwent laparotomy and dissection of the infrarenal abdominal aorta without occlusion while Ischemia-reperfusion and Treatment groups, abdominal aorta was clamped under the left renal artery. Nebivolol was applied to the treatment group 3 days before the ischemia with a dose of 2, 5 mg/kg/d once a day through the orogastric way. Therapy was continued for two days after ischemia. Femoral artery and the kidney samples of the subjects were taken after 48 hours following the surgical procedure. Malondialdehyde, glutathione, glutathione peroxidase and superoxide dismutase levels were measured biochemically. Also we tried to correlate the results with histological examination. Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests were used to determine the differences.Discussion: Tissue levels of GSH in the İR group were significantly higher than the levels in the control group. However, when activity level of MAD, SOD, and GSH-Px of İR group was compared, there was no statistically significant difference. And also tissue levels of GSH in the İR+Nebivolol was significantly higher than the levels in the İR group but there was no significant difference in MDA, SOD, GSH-Px levels when compared to other groups. Histopathologic examination showed no significant difference between groups in HE sections of femoral artery endothelium. Kidney sections showed minimal (+) dilatation of Bowman?s capsule and moderate (++) degeneration of tubular epithelium, necrosis in tubular endothelium and congestion of blood vessels. İR+Nebivolol group these parameters were lower.Conclusion: The result of this study shows that there is no significant effect of Nebivolol in decreasing the ischemia reperfusion injury in femoral artery endothelium and kidneys after infrarenal aortic ischemia reperfusion but may have protective effects to be examined.