Ön kol cerrahisinde infraklaviküler ve korakoid yaklaşımların başarılarının karşılaştırılması
Comparison of success of infraclavicular and coracoid approaches in forearm surgery
  1. Tez No: 288549
  2. Yazar: YILMAZ YENİGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY ÖZKAN SEYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Üst ekstremitede cerrahi operasyonlar, Plexus brachialis değişik seviyelerden, değişik yöntemlerle bloke edilmesi ile gerçekleştirilebilir. Anestezist yapılacak cerrahi işleme, süresine ve hastanın durumuna göre en uygun blok yöntemini belirler. Bu çalışmada, hasta-nemizde daha rutin kullanılan bir yöntem olan vertikal infraklaviküler yaklaşımla korakoid yaklaşımın, blok yapılma süresi ve blok kalitesi açısından karşılaştırma amaçlanarak plan-lanmıştır.Gereç ve yöntem: yerel etik kurul onayını takiben turnike uygulanarak ortopedik ön kol, el bileği ve el cerrahisi operasyonu olacak, her iki cinsiyetten ASA I-II sınıfında, 20-70 yaş arası, mental kusuru olmayan, toplam 40 kişi bilgilendirme yapıldıktan ve onamları alındık-tan sonra dahil edildi. Hastalar randomize olarak iki gruba ayrıldı. sinir stimülatörü kullanıla-rak birinci gruba vertikal infraklaviküler yaklaşımla, ikinci gruba korakoid yaklaşımla, plexus brachialis yeri lokalize edildi. 0.4mA şiddette kas seğirmesinin hala devam ettiği saptanan hastalara 30cc %0,5 bupivakain tek enjeksiyon yöntemi ile uygulandı. Blokların tamamlan-masının ardından 0,2,5,10,15,30,45'inci dakikalarda ve operasyon sonu Duysal blok pinprick testi, motor blok modifiye Bromage ile test edildi. Blok yapılma süresi, blok başlama süresi, toplam etki süresi, ilk analjezik gereksinim süresi kaydedildi.Bulgular: Blok yapılma süresi infraklaviküler yaklaşım grubunda (5.05 ± 2.5 dakika) korakoid yaklaşım(8.9 ± 3.6 dakika)'dan anlamlı olarak daha kısa bulunmuştur. ancak duysal ve motor bloğun korakoid yaklaşım grubunda daha çabuk başladığı saptanmıştır(12.2 ± 2.5 / 11.8 ± 2.8 dakika). Vertikal infraklaviküler yaklaşım grubunda bir hastada ek IV analjezik ihtiyacı olmuştur. Ortalama arter basınçlarında(MAP), kalp tepe atımlarında(KTA), SpO2 değerlerinde klinik açıdan anlamlı fark saptamamıştır. Her iki grupta da toplam etki süresi (818.3 ± 321.4 / 720 ± 253.5 dakika) ve ilk analjezik gereksinim süresi (854.1 ± 268.5 / 810 ± 293.8 dakika) benzer bulunmuştur.Sonuçlar: Duysal ve motor bloğun korakoid yaklaşımda daha hızlı geliştiği gözlenmiş-tir. Blok için harcanan fazladan 3 dakika, blok oluşma süresinde korakoid yaklaşımda, bloğun daha hızlı oluşması nedeniyle ortadan kalkmıştır. Korakoid yaklaşımın, önkol cerrahisinde vertikal infraklaviküler yaklaşıma iyi bir alternatif olabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: surgical procedures on the upper extremites can performed with the blockage of the plexus brachialis from different level with different methods. Anesthesiologist decides the proper block method according to the surgical procedure, length of the surgery and the patients?s situation. In this study, we planned to compare the period of implementation and the blockade quality of coracoid approaches and the vertical infraclavicular approaches which was a routine procedure in the our hospital.Materials and methods: After the approve of the local ethic commitee, 40 patients who underwent orthopedics forearm, wrist and hand surgery with the use of garrot included. Those patients were class ASA I-II, between 20-70 ages, both gender, mentaly normal, signed the informed consert forms. Patients classified into two groups randomly. We find the localization of the Plexus Brachialis with vertical infraclavicular approaches in first group and coracoid approaches in the second group by the use of nerve stimulator. At the 0.4mA ampitude, after the observation of the fasciculation muscle on arm and forearm 30cc %0,5 bupivacaine has injected with the single shot method. After the implementation at the time 0,2,5,10,15,30,45 minutes and the after surgery we tested the sensorial block with pinprick and motor block level with the modified Bromage test. We record the period of implemetation, starting time of the block, total effect time and the duration of the first analgesic need.Results: The period of the implementation was significant shorter in infraclavicular approaches group (5.05±2.5 min) then coracoid approaches group (8.9±3.6 min). But sensorial and motor block was started earlier in coracoid approaches group (12.2±2.5 / 11.8±2.8 min). In vertical infraclavicular approaches group one patient need IV analgesic. Mean arterial pressure( MAP), heart rate (KTA), and SpO2 values was not significant clinically. In each groups total effect time (818.3±321.4 min / 720±253.5 min) and the duration of the first analgesic need (854±268.5 min / 810±293.8 min) was similar.Conclusions: sensorial and motor block was start much earlier in coracoid approaches. Need of extra 3 minutes to implementation, was disappear because in coracoid approaches starting time of the block was shorter. As conclusion, coracoid approaches in forearm surgery can be a alternative to the vertical infraclavicular approaches.