Esansiyel tremor ile parkinson tremoru arasındaki ilişkinin araştırılması
To investigate the relationship between essential tremor and parkinsonian tremor
  1. Tez No: 288550
  2. Yazar: NECİBE NUR KELEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAŞMET AYHAN HANAĞASI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
İdyopatik Parkinson hastalığı (PH), nigrostriatal dopaminerjik nöronların harabiyeti sonucunda gelişen progresif bir hastalıktır. Son yıllardaki çalışmalar esansiyel tremorun da dejeneratif bir hastalık olduğunu göstermiştir. Parkinson hastalığının ana kriterleri istirahat tremoru (hareket esnasında kaybolan, ekstremiteyi yeni bir pozisyonda sabit tutunca yeniden başlayan, en sık ellerde ve ekstremitelerin distal kısımlarında görülen, 4-6 Hz frekansında tremor), bradikinezi, rijidite ve postural denge kaybı ile bunlara eşlik eden duysal yakınmalar, otonomik disfonksiyon, uyku bozuklukları, bilişsel bozukluk ve depresyon gibi non motor belirtilerden oluşmaktadır. Esansiyel tremor (ET) ise asimetrik ve postural bir tremor olarak başlayan, zamanla karşı tarafa yayılan, aksiyonla artıp istirahatte geçen frekansı genelde 8-12 Hz aralığında değişen frekanslarda el, baş, bacak, seste görülebilen tremordur. Esansiyel tremor ve PH'nın kardinal bulgusu tremordur. Parkinson hastalığı ve esansiyel tremor yaygın, yaşla ilintili hastalıklar olup klinik manifestasyonları zamanla kötüleşerek neticede hastanın hayat kalitesini etkilemektedir. Bu iki hastalık arasındaki ortak noktalar ve bazı esansiyel tremorlu hastaların Parkinson hastalığına dönmesi (ET-PH) bizi böyle bir çalışma yapmaya yönlendirmiştir. Biz de bu bilgiler ışığında çalışmamızda; esansiyel tremor, Parkinson hastalığı ve esansiyel tremordan Parkinson hastalığına dönen hasta grupları arasındaki ilişkiyi ve Esansiyel tremordan Parkinson hastalığına dönüşümdeki belirleyicileri tespit etmeyi amaçladık.Bu çalışmada 19 ET-PH, 29 ET ve 30 Parkinson hastasının demografik ve klinik özelliklerini BPHDÖ (Birleşik Parkinson Hastalığın Değerlendirme Ölçeği) ile ayrıntılı olarak değerlendirdik. Her üç grupta da elektromiyografik olarak tremor kayıtlarını inceledik.Çalışmanın sonunda ET-PH hastalarında ailede tremor öyküsü, tremor şiddeti, depresyon, anksiyete, apati, gün içi uyuklama, ağrı-parestezi, sfinkter kusuru ve yorgunluk gibi motor olmayan belirtilerin PH hastalarına göre daha belirgin olduğu saptandı. Parkinsonizm ile ilişkilendirilen motor olmayan belirtilerden uyku bozukluğu, konstipasyon ve pozisyonel dengesizlik ile diğer motor olmayan belirtilerin ET hastalarına göre ET-PH hastalarında daha fazla olduğunu belirledik. Bu bulgular sonucunda motor olmayan parametrelerin esansiyel tremordan Parkinson hastalığına dönüşümde ve PH ile ET-PH gruplarında parkinsonizm bulguları ile birlikte tanı koymada önemli belirleyicilerden olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Idiopathic Parkinson?s disease (PH) is a progressive disease developing as a result of destruction of nigrostriatal dopaminergic neurons. Recent studies also show that essential tremor is a degenerative disease. Main criteria of Parkinson's disease consist of resting tremor (tremor at 4-6 Hz frequency which disappears during movement, then starts again when keeping limb fixed at a new position mostly seen at hands and distal parts of limbs), bradykinesia, rigidity and postural loss of balance and non-motor symptoms such as sensual complaints, autonomic dysfunction, sleep disorders, cognitive disorder and depression. Essential tremor (ET) is a tremor experienced at hand, head, leg and voice at frequencies in the range of 4-12 Hz which starts as an asymmetric and postural tremor and spread to other side in time that increases with action and improves while resting. Cardinal symptom for both of them is tremor. Parkinson's disease and essential tremor are common, age-related diseases; their clinic manifestations worsen in time and impact life quality of the patient as a consequence. Mutual points between these two diseases and transformation of some patients with essential tremor into Parkinson's disease (ET-PD) led us into conducting this study. Under the light of such information; in our study we aimed to find out the relation among ET, PD and ET-PD groups and the parameters that cause transformation of some patients with ET into ET-PD.We evaluated demographic and clinic characteristics of 19 ET-PD , 29 ET and 30 patients with Parkinson?s by using Unified Parkinson?s Disease Rating Scale. We also, investigated tremor records of patients in our study subgroups with electromyograhic study.At the end of study, it was determined that in patients with ET-PH; familial tremor history, tremor severity and non-motor symptoms such as cognitive impairment, depression, anxiety, apathy, daytime drowsiness, pain paresthesia, sphincter defect, and exhaustion and levodopa responses were more significant in comparison with patients with PH. We identified that sleep disorder, constipation and positional imbalance among non-motor symptoms associated with Parkinsonism and other non-motor symptoms occurred more at patients with ET-PH in comparison with patients with ET. We are suqqested that such findings could be important determinants for diagnosis at transformation of non motor parameters from essential tremor into Parkinson's disease and together with Parkinsonism findings at groups of PH and ET-PH.